5 grudnia 2018

Poznaj nasze zawody: Branżowa Szkoła I stopnia nr 2 w Żywcu

Poznaj nasze zawody w Branżowej Szkole I stopnia nr 2 w Zespole Szkół Budowlano-Drzewnych im. Armii Krajowej w Żywcu

W Branżowej Szkole I Stopnia nr 2 w Zespole Szkół Budowlano-Drzewnych im. Armii Krajowej w Żywcu kształcimy fachowców, którzy w dorosłym życiu doskonale radzą sobie na rynku pracy, prowadząc własne firmy lub pracując w swoim zawodzie. Nasi absolwenci cieszą się doskonałą opinią pracodawców i w wielu przypadkach otrzymują oferty zatrudnienia jeszcze przed ukończeniem szkoły.

Oferowane przez nas kierunki to: fryzjer, stolarz, monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie, a także – w ramach klasy wielozawodowej: murarz-tynkarz, betoniarz-zbrojarz, monter izolacji budowlanych, kamieniarz, cieśla, drukarz, fotograf.

FRYZJER

Kwalifikacja wyodrębniona w zawodzie:

AU.21. Wykonywanie zabiegów fryzjerskich.

Fryzjer to specjalista zajmujący się wykonywaniem zabiegów pielęgnacyjnych włosów, strzyżeń i profesjonalnej stylizacji fryzur, koloryzacji i rozjaśniania oraz zagęszczania i przedłużania włosów. Posiada umiejętności zarządzania zespołem oraz zdolność komunikacji z klientem oraz korzystania z najnowocześniejszego na rynku fryzjerskim oprogramowania i sprzętu komputerowego do badania struktury włosów.

Perspektywy zawodowe:

Własny salon fryzjerski, zatrudnienie w salonach fryzjerskich, fryzjer/stylista fryzur w teatrze, telewizji i u projektantów mody, przedstawiciel handlowy producenta kosmetyków fryzjerskich, sprzedawca w sklepach lub hurtowniach branżowych.

Szkoła dysponuje własnymi pracowniami fryzjerskimi, dzięki czemu uczniowie mogą odbywać praktykę na miejscu.

STOLARZ

Kwalifikacja wyodrębniona w zawodzie:

AU.15. Wytwarzanie wyrobów stolarskich.

Celem pracy stolarza jest wykonywanie, konserwacja i renowacja wyrobów wykonanych z drewna litego i materiałów drewnopochodnych takich jak: meble, wyroby stolarki budowlanej (okna, drzwi, schody), skrzynie, instrumenty muzyczne, ramy, a także wyroby galanterii drzewnej. Do zadań stolarza meblowego należy wykonywanie, montowanie i naprawianie mebli stanowiących wyposażenie mieszkań lub innych lokali. Stolarz wykonuje je na podstawie gotowej dokumentacji i szkiców lub według własnych projektów. Musi umieć doskonale rozpoznawać gatunki drewna i materiały drewnopochodne oraz odpowiednio dobierać je w zależności od przeznaczenia wyrobu. Musi znać właściwości i przeznaczenie naturalnych i chemicznych środków stosowanych w stolarstwie takich jak: pokosty, lakiery, kleje, bejce, farby.

Perspektywy zawodowe:

Absolwenci nie mają problemów ze znalezieniem pracy. Są zatrudniani w zakładach branży drzewnej w naszym regionie, w Polsce oraz w całej Europie. Mogą pracować nie tylko w zakładach stolarskich produkujących meble, okna lub drzwi, ale również w budownictwie. Po zdobyciu uprawnień zawodowych mogą również podjąć własną działalność gospodarczą (otworzyć własny warsztat usług stolarskich).

Szkoła zapewnia praktyki w szkolnych pracowniach stolarskich.

MONTER ZABUDOWY I ROBÓT WYKOŃCZENIOWYCH W BUDOWNICTWIE

Kwalifikacja wyodrębniona w zawodzie:

BD.04. Wykonywanie robót montażowych, okładzinowych i wykończeniowych.

Monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie to specjalista zajmujący się wykonywaniem systemów suchej zabudowy oraz robót malarskich, tapeciarskich, posadzkarskich i okładzinowych. Posiada umiejętność doboru materiałów i technologii wykonania wszelkich robót wykończeniowych w budownictwie oraz wykonania kalkulacji ceny materiałów i robocizny. Biegle posługuje się dokumentacją projektową i specyfikacjami technicznymi oraz przygotowuje oferty przetargowe.

Perspektywy zawodowe:

Własna firma budowlana, malarz/płytkarz w firmie wykonawczej, specjalista montażu suchej zabudowy w firmie budowlanej, pracownik budowlany w firmach wykonawczych, sprzedawca w hurtowni materiałów budowlanych.

KLASA WIELOZAWODOWA

Uczniowie klasy wielozawodowej uzyskują uprawnienia zawodowe zdając egzamin czeladniczy organizowany przez izby rzemieślnicze.

W klasie wielozawodowej kształcą się uczniowie, którzy praktyczną naukę zawodu realizują u pracodawców na podstawie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego a teoretyczną naukę zawodu odbywają systemem kursowym, tzn. nie mają regularnych lekcji z przedmiotów zawodowych w szkole, tylko w każdym semestrze dokształcają się przez 2 tygodnie z zakresu teorii zawodowej. W naszej szkole uczniowie realizują wyłącznie kształcenie z zakresu przedmiotów ogólnokształcących.

Klasa wielozawodowa obejmuje zawody:

  • murarz-tynkarz,
  • betoniarz-zbrojarz,
  • monter izolacji budowlanych,
  • kamieniarz,
  • cieśla,
  • drukarz,
  • fotograf.

Perspektywy zawodowe:

Własna firma związana z branżą, np. firma budowlana, studio fotograficzne, praca w firmie wykonawczej związanej z wyuczonym zawodem, sprzedawca w hurtowniach lub sklepach branżowych.

Zapraszamy do odwiedzenia naszej strony internetowej: http://zsbd.edu.pl/

Zespół Szkół Budowlano-Drzewnych im. Armii Krajowej w Żywcu

Branżowa Szkoła I Stopnia nr 2

ul.Szkolna 2, 34-300 Żywiec

tel. 33 861 21 75

e-mail: poczta@zsbdzywiec.internetdsl.pl