W Technikum nr 2 w Zespole Szkół Budowlano-Drzewnych im. Armii Krajowej w Żywcu kształcimy fachowców, którzy w dorosłym życiu doskonale radzą sobie na rynku pracy, prowadząc własne firmy lub pracując w swoim zawodzie. Nasi absolwenci cieszą się doskonałą opinią pracodawców i w wielu przypadkach otrzymują oferty zatrudnienia jeszcze przed ukończeniem szkoły.
Oferowane przez nas kierunki to: technik budownictwa, technik inżynierii sanitarnej, technik architektury krajobrazu, technik geodeta, technik usług fryzjerskich, technik grafiki i poligrafii cyfrowej, technik przemysłu mody.
TECHNIK PRZEMYSŁU MODY
Kwalifikacje wyodrębnione w zawodzie:
AU.14. Projektowanie i wytwarzanie wyrobów odzieżowych.
AU.42. Organizacja procesów wytwarzania wyrobów odzieżowych.
Technik przemysłu mody jest nowoczesnym zawodem, który powstał, aby sprostać zapotrzebowaniu na specjalistów rynku mody w kraju i za granicą. Jest zawodem łączącym dziedziny nauk artystycznych, technicznych i socjologicznych. Kształcenie w ramach kierunku obejmuje: projektowanie zarówno pojedynczych wzorów ubiorów, jak i całych kolekcji zgodnie z tendencjami w modzie; kształtowanie umiejętności stylizacji sylwetki z uwzględnieniem osobowości i budowy figury, technologię wykonania modeli odzieży, marketing mody w szerokim zakresie np. umiejętność zorganizowania profesjonalnego pokazu mody, sesji zdjęciowych, opracowania katalogów modowych, kontraktacji i dystrybucji kolekcji. Absolwent technikum przemysłu mody posiada umiejętność praktycznego wykorzystania wiedzy z zakresu projektowania i opracowania technologii z zachowaniem zasad etycznych i prawnych.
Absolwent może kontynuować edukację na studiach wyższych na kierunkach związanych z zawodem, takich jak: wzornictwo, projektowanie odzieży, inżynieria materiałów włókienniczych bądź kierunkach pokrewnych: sztuki piękne, grafika komputerowa.
Szkoła oferuje:
- naukę projektowania ubiorów z wykorzystaniem komputera,
- zajęcia dodatkowe z rysunku i projektowania odzieży,
- wycieczki przedmiotowe,
- udział w sesjach zdjęciowych i pokazach mody,
- współpracę z firmami odzieżowymi,
- zajęcia z modelingu,
- wyjazdy na pokazy mody i targi mody,
- nauczanie w przyjemnych i nowocześnie wyposażonych pracowniach,
- pomoc w opracowaniu portfolio – wizytówki zawodowej,
- udział w konkursach branżowych i innych o charakterze plastycznym,
- praktyki zawodowe u pracodawców.
Perspektywy zawodowe:
Założenie własnej firmy – salon mody, praca w autorskich pracowniach projektowania, specjalista aranżacji przestrzeni wystawowej i sprzedażowej, zatrudnienie w dużych przedsiębiorstwach modowych w działach: projektowania kolekcji, organizowania produkcji, zarządzania zespołem pracowników, marketingu mody.
TECHNIK GEODETA
Kwalifikacje wyodrębnione w zawodzie:
BD.31. Wykonywanie pomiarów sytuacyjnych, wysokościowych i realizacyjnych oraz opracowywanie wyników tych pomiarów.
BD.32. Wykonywanie prac geodezyjnych związanych z katastrem i gospodarką nieruchomościami.
Geodeta zajmuje się: mierzeniem działek i innych elementów terenu, wykonywaniem podziału nieruchomości, tworzeniem map do różnych celów, obsługą geodezyjną budowy różnych obiektów np. metra, budynków wysokościowych, ulic, dróg, prowadzeniem ewidencji gruntów i budynków, obsługą systemu informacji przestrzennej.
Szkoła oferuje:
- nowoczesne szkolenia z technologii GPS, skaningu laserowego,
- warsztaty z obsługi dronów,
- wykłady i ćwiczenia na Wydziale Inżynierii Środowiska i Geodezji AGH w Krakowie,
- wycieczki przedmiotowe do urzędów, firm geodezyjnych, uczelni wyższych w Krakowie i w Katowicach,
- ćwiczenia terenowe po II i III klasie – dwa tygodnie z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu geodezyjnego, między innymi na Hali Boraczej i Górze Żar.
- zajęcia z geomatyki z informatyką (Oprogramowanie: WinKalk, MikroMap, C-GEO).
Perspektywy zawodowe:
Założenie własnej firmy po uzyskaniu uprawnień do wykonywania zawodu, zatrudnienie w firmach geodezyjnych przy pomiarach gruntu i tyczeniu budynków, w firmach budowlanych przy realizacji budów, w urzędach w wydziałach: geodezji, budownictwa, ewidencji nieruchomości.
TECHNIK BUDOWNICTWA (z elementami architektury i dekoracji wnętrz)
Kwalifikacje wyodrębnione w zawodzie:
BD.29. Wykonywanie i kontrolowanie robót konstrukcyjno-budowlanych.
BD.30. Organizacja i kontrola robót budowlanych oraz sporządzanie kosztorysów.
Celem kształcenia w zawodzie jest przygotowanie absolwenta do organizowania i prowadzenia prac budowlanych, opracowywania dokumentacji, kierowania zespołami pracowniczymi przy realizacji robót budowlanych, sporządzania kosztorysów oraz kontroli i oceny jakości wykonywanych prac, wyrobów i usług. Uczniowie biorą udział w dodatkowych zajęciach z rysunku, historii sztuki i architektury oraz rysowania w programie AutoCad. Nowością są lekcje z projektowania wnętrz. Uczniowie mają możliwość poznania zasad dekoracji wnętrz, doboru kolorów, mebli i wyposażenia pomieszczeń. Nabywają umiejętności tworzenia kompozycji przestrzennej łączącej design z funkcjonalnością. Swoją przygodę z architekturą wnętrz mogą kontynuować na studiach wyższych.
Szkoła oferuje zajęcia z zakresu:
- tradycyjnych i nowoczesnych technologii stosowanych w budownictwie,
- sporządzania projektów budowlano-architektonicznych,
- kosztorysowania,
- obsługi profesjonalnych programów do rysowania i kosztorysowania,
- organizowania przedsięwzięć budowlanych,
- kierowania robotami budowlanymi,
- zakładania i zarządzania własną firmą budowlaną,
a także umożliwia:
- odbycie staży i praktyk zawodowych w lokalnych renomowanych firmach budowlanych,
- wyjazdy na staże zawodowe do Niemiec,
- zdobycie dodatkowych kwalifikacji zawodowych, takich jak prawo jazdy kat. B, uprawnienia spawalnicze, itp.
Perspektywy zawodowe:
Podjęcie pracy w przedsiębiorstwach budowlanych, wytwórniach materiałów budowlanych, laboratoriach materiałów i wyrobów budowlanych, pracowniach projektowych jako doradca techniczny, przedstawiciel handlowy firmy budowlanej i doradca techniczny, własna działalność gospodarcza w zakresie świadczenia usług budowlanych.
TECHNIK ARCHITEKTURY KRAJOBRAZU
Kwalifikacje wyodrębnione w zawodzie:
RL.21. Projektowanie, urządzanie i pielęgnacja roślinnych obiektów architektury krajobrazu.
RL.22. Organizacja prac związanych z budową oraz konserwacją obiektów małej architektury krajobrazu.
Architekt krajobrazu to zawód interdyscyplinarny, łączący dziedziny nauk przyrodniczych, artystycznych, inżynierskich oraz socjologicznych. Zakres działania architektów krajobrazu jest bardzo szeroki i dotyczy planowania wraz z kształtowaniem krajobrazu, projektowania otwartych przestrzeni publicznych oraz architektury ogrodowej, projektowania publicznych terenów zieleni, rewaloryzacji zabytkowych założeń ogrodowych i wielu innych działań z zakresu usług, porad i doradztwa.
Absolwent technikum architektury krajobrazu posiada wiedzę z zakresu nauk przyrodniczych, technicznych i sztuk pięknych oraz umiejętność praktycznego jej wykorzystania w pracy zawodowej z zachowaniem zasad etycznych i prawnych.
Szkoła gwarantuje nabycie umiejętności:
- budowy i pielęgnowania obiektów architektury krajobrazu oraz elementów ich wyposażenia, kierowania i nadzoru nad powyższymi robotami,
- pracy zarówno samodzielnie, jak i w zespołach z innymi specjalistami,
- zarządzania pracami projektowymi, budowlanymi i pielęgnacyjnymi właściwymi dla terenów zieleni,
- oceniania negatywnych dla środowiska przyrodniczego, kulturowego czy estetyki krajobrazu skutków swojej działalności projektowej,
- profesjonalnego wykorzystania rysunku zawodowego,
- zastosowania w pracy zawodowej wiedzy z zakresu historii ogrodów, historii sztuki
i architektury.
Szkoła umożliwia:
- odbycie staży i praktyk zawodowych w lokalnych, renomowanych firmach działających w branżach szkółkarskich, ogrodniczych, florystycznych i biurach architektonicznych,
- wyjazdy na staże i praktyki zagraniczne (Niemcy, Irlandia),
- zdobycie dodatkowych kwalifikacji zawodowych takich jak prawo jazdy kat. T.
Perspektywy zawodowe:
Podjęcie pracy w firmach: urządzających i pielęgnujących tereny zieleni, pracowniach projektowych, firmach konsultingowych, developerskich i wykonawczych, dyrekcjach parków narodowych i krajobrazowych, instytutach naukowo-badawczych, państwowych zajmujących się ochroną środowiska i założenie własnej firmy.
TECHNIK GRAFIKI I POLIGRAFII CYFROWEJ
Kwalifikacje wyodrębnione w zawodzie:
AU.54. Przygotowanie oraz wykonywanie prac graficznych i publikacji cyfrowych.
AU.55. Drukowanie cyfrowe i obróbka druków.
Technik grafiki i poligrafii cyfrowej to specjalista zajmujący się przygotowaniem stron www i produkcją poligraficzną. Obsługuje różnego rodzaju programy graficzne oraz typowe programy do składu komputerowego, posiada umiejętności z zakresu procesów wydruku, fotografii, znajomości programów do tworzenia grafiki wektorowej i bitmapowej, przydatne w przyszłej karierze zawodowej. Technik grafiki i poligrafii cyfrowej jest obecny niemal w każdej agencji reklamowej, we wszystkich firmach wydawniczych oraz drukarniach cyfrowych.
Szkoła oferuje:
- wycieczki przedmiotowe do SFR, drukarni oraz uczelni wyższych,
- dostęp do programów graficznych: Adobe Photoshop, Illustrator, InDesign i innych,
- praktyki w firmach graficznych na terenie Polski i poza granicami,
- bezpłatny dostęp do platformy Office365.
Perspektywy zawodowe:
Prowadzenie własnej firmy, podjęcie pracy jako: grafik w studiach reklamy, drukarniach, firmach produkcyjnych, fotograf/grafik w studiach fotograficznych, grafik w firmach projektujących i obsługujących strony www.
TECHNIK USŁUG FRYZJERSKICH
Kwalifikacje wyodrębnione w zawodzie:
AU.21. Wykonywanie zabiegów fryzjerskich.
AU.26. Projektowanie fryzur.
Technik usług fryzjerskich wykonuje zabiegi fryzjerskie, takie jak: golenie, strzyżenie, mycie, pielęgnowanie, czesanie, trwała ondulacja, pielęgnowanie, rozjaśnianie i farbowanie włosów, za pomocą różnorodnych narzędzi, z wykorzystaniem specjalistycznych aparatów oraz materiałów fryzjerskich. Stosuje nowoczesne aparaty i środki fryzjersko-kosmetyczne.
Szkoła gwarantuje nabycie umiejętności:
- organizowania i wyposażania zakładów fryzjerskich,
- dopasowywania, obsługiwania i konserwowania urządzeń i narzędzi fryzjerskich,
- dopasowywania zabiegów pielęgnacyjnych do rodzaju włosów i skóry,
- stosowania nowoczesnych technik fryzjerskich zgodnie z modą,
- dopasowywania fryzury do kształtu twarzy i typu urody,
- dobierania peruk, tresek, dopinek, tupetów,
- udzielania porad w zakresie zapobiegania chorobom skóry głowy i włosów,
- wykorzystywania wiedzy z zakresu najnowszych osiągnięć fryzjerstwa oraz światowych tendencji w stylizacji fryzur,
- wykorzystywania techniki komputerowej w pracy zawodowej.
Perspektywy zawodowe:
Praca w zakładach fryzjerskich, perukarniach, charakteryzatorniach w teatrach i telewizji, na planach filmowych, własny zakład fryzjerski, przedstawiciel handlowy w firmach zajmujących się produkcją lub dystrybucją materiałów fryzjerskich, nauczyciel zawodu po uzyskaniu kwalifikacji pedagogicznych.
TECHNIKI INŻYNIERII SANITARNEJ
Kwalifikacje wyodrębnione w zawodzie:
BD.05. Wykonywanie robót związanych z budową, montażem i eksploatacją sieci oraz instalacji sanitarnych.
BD.22. Organizacja robót związanych z budową, montażem i eksploatacją sieci oraz instalacji sanitarnych.
Technik inżynierii sanitarnej to specjalista zajmujący się projektowaniem i nadzorowaniem wykonania sieci i instalacji wodociągowych, kanalizacyjnych, ciepłowniczych i gazowych, wentylacji i klimatyzacji. W dziedzinie ochrony środowiska zajmuje się technologią uzdatniania wody i oczyszczania ścieków. Posługuje się dokumentacją techniczną, sporządza kosztorysy i oferty przetargowe, wykonuje kalkulację robót instalacyjnych.
Szkoła oferuje:
- możliwość zapoznania się z nowoczesnymi technologiami montażu sieci i instalacji sanitarnych,
- poznanie hybrydowych systemów grzewczych tj. pompy ciepła, systemy solarne, fotowoltaika oraz ogrzewanie podłogowe,
- udział w licznych szkoleniach zawodowych, potwierdzonych imiennymi certyfikatami,
- udział w spotkaniach z firmami branżowymi takimi jak: Geberit- KOŁO, PURMO, Viessmann Polska, Galmet, kotły DEFRO, sterowniki Tech – ciepło w Twoim domu, Protech-kotły, Valvex , System KAN-therm, Ottone – technika grzewcza, SFA Poland REGULUS-system, Vawin, Gamrat Jasło, Kotły Tekla, Kotły Rakoczy, Buderus, Hewalex, Ferro, KISAN,GRUNDFOS pompy, JUNKERS kotły oraz wiele innych,
- współpracę ze środowiskiem lokalnym: Miejskim Zakładem Ciepłowniczym „EKOTERM”, MPWiK w Żywcu, Stacją uzdatniania wody w Żywcu i w Kobiernicach,
- udział w licznych wycieczkach zawodowych do firm,
- poznanie najnowocześniejszego sprzętu i urządzeń do montażu systemów instalacyjnych,
- naukę montowania nowoczesnych instalacji sanitarnych oraz sieci zewnętrznych,
- współpracę z polskimi liderami branży grzewczej, min. DEFRO, Galmet, Kotły TEKLA, Kotły Rakoczy,
- udział w projektach unijnych i praktykach zagranicznych,
- praktyki zawodowe u najlepszych instalatorów na Żywiecczyźnie,
- doskonałe przygotowanie do egzaminów kwalifikacyjnych.
Perspektywy zawodowe:
Własna działalność gospodarcza, instalator w firmach zajmujących się budową i utrzymaniem instalacji wodociągowych, kanalizacyjnych, grzewczych, gazowych, wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, kierownik budowy w firmach wykonawczych zajmujących się budową i eksploatacją sieci i instalacji; pracownik serwisu w firmie produkującej urządzenia sterujące instalacjami, doradca techniczny lub przedstawiciel handlowy w firmie produkującej urządzenia instalacyjne.
Zapraszamy do odwiedzenia naszej strony internetowej: http://zsbd.edu.pl/
Zespół Szkół Budowlano-Drzewnych im. Armii Krajowej w Żywcu
Technikum nr 2
ul.Szkolna 2, 34-300 Żywiec
tel. 33 861 21 75
e-mail: poczta@zsbdzywiec.internetdsl.pl