W Technikum nr 4 im. Powstańców Śląskich w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 2 w Katowicach kształcimy w zawodach: technik automatyk, technik ekonomista, technik elektryk, technik energetyk, technik informatyk.
TECHNIK AUTOMATYK – AUTOMATYCZNY SUKCES
Projektuje wykonuje i montuje instalacje automatyki. Do jego obowiązków należy również uruchamianie instalacji automatyki, obsługiwanie jej, dokonywanie przeglądów i napraw. Praca automatyka może mieć charakter indywidualny, lecz znacznie częściej będzie to praca w zespole, niejednokrotnie zmianowa. Charakter będzie zależny od profilu pracy zakładu. Technik automatyk pracując w zakładzie współodpowiada za utrzymanie ruchu zakładu (ciągłości procesu).
Kwalifikacje zawodowe:
Kwalifikacja EE.17. Montaż i uruchamianie urządzeń automatyki przemysłowej
- Montaż urządzeń i instalacji automatyki
- Uruchamianie i obsługa urządzeń automatyki
Kwalifikacja EE.18. Przeglądy, konserwacja, diagnostyka i naprawa instalacji automatyki przemysłowej
- Przeglądy i konserwacja instalacji automatyki
- Diagnostyka i naprawa instalacji automatyki
Warunki pracy:
Godziny pracy technika automatyka mogą być stałe jak i zmienne – zależnie od charakteru zatrudnienia oraz wykonywanych zadań. W ekstremalnych przypadkach może zaistnieć konieczność pracy również nocami, nie wyłączając dni wolnych. Narażony jest na porażenie prądem elektrycznym i wypadki związane z przebywaniem w sąsiedztwie maszyn pracujących – będących w ruchu.
Kariera edukacyjna:
Podobne umiejętności zawodowe mogą być przydatne także w zawodach: monter sieci i urządzeń telekomunikacyjnych, monter mechatronik, monter-elektronik, elektromechanik, elektryk, technik telekomunikacji, technik teleinformatyk, technik elektronik, technik awionik, technik mechatronik, technik elektryk, technik elektroniki i informatyki medycznej, technik mechanik pojazdów samochodowych, technik automatyk sterowania ruchem kolejowym, technik elektroenergetyk transportu szynowego, technik chłodnictwa i klimatyzacji, technik urządzeń dźwigowych, technik szerokopasmowej komunikacji elektronicznej, technik elektronik, technik urządzeń dźwigowych, technik szerokopasmowej komunikacji elektronicznej
Konieczne jest uzyskanie uprawnień SEP, G1 w zakresie eksploatacji urządzeń elektroenergetycznych do 1kV.
Kariera zawodowa:
Technik automatyk może pracować w firmach projektujących oraz instalujących systemy automatyki, a także we wszystkich nowoczesnych zakładach produkcyjnych zajmując się utrzymaniem ruchu zakładu. Paleta miejsc, w których absolwent tego kierunku znajdzie pracę jest praktycznie nieograniczona – począwszy od mikro przedsiębiorstw zajmujących się produkcją, oraz remontami, a kończąc na wielkich korporacjach projektujących elementy układów automatyki.
TECHNIK EKONOMISTA – POTRZEBNY W KAŻDEJ FIRMIE
Prowadzi w różnych organizacjach działalność gospodarczą, sprawy kadrowo – płacowe i podatkowe oraz rachunkowość, sporządza elementy planów, analizy, sprawozdania, wykonuje prace biurowe. Samodzielnie wykonuje czynności z zakresu swoich obowiązków, ale zazwyczaj są one częścią pracy zespołowej w wydziale czy całej instytucji. Jest odpowiedzialny za pracę zespołu. Powinien łatwo nawiązywać kontakty, posiadać umiejętności przekonywania i negocjowania. Posługuje się różnymi urządzeniami biurowymi i przetwarzania danych: komputer, faks, kserokopiarka, niszczarka, gilotyna.
Kwalifikacje zawodowe:
Kwalifikacja AU.35. Planowanie i prowadzenie działalności w organizacji
- Organizowanie działalności gospodarczej i obliczanie podatków
- Prowadzenie spraw kadrowo-płacowych
- Sporządzanie planów, analiz i sprawozdań
Kwalifikacja AU.36. Prowadzenie rachunkowości
- Dokumentowanie i ewidencjonowanie operacji gospodarczych
- Prowadzenie i rozliczanie inwentaryzacji
- Sporządzanie sprawozdania finansowego i przeprowadzanie analizy finansowej
Warunki pracy:
Godziny pracy technika ekonomisty są stałe, chociaż czasami zlecenia zmuszają do załatwiania spraw w dni wolne od pracy. Cały dzień będziesz pracować siedząc, najczęściej w pomieszczeniach zamkniętych. Na wielu stanowiskach pracy nie ma konieczności przemieszczania się poza instytucję, ale niektóre stanowiska tego wymagają. Zdarzają się także stanowiska pracy, które są związane z wykonywaniem zawodu w różnych miejscach. Na przykład technik ekonomista zatrudniony w urzędzie statystycznym może przeprowadzać badania statystyczne zarówno w gospodarstwach domowych, jak i obiektach zbiorowego zakwaterowania, takich jak akademiki, hotele.
Kariera edukacyjna:
Podobne umiejętności zawodowe mogą być przydatne także w zawodach: technik rachunkowości, technik administracji, technik logistyk, technik spedytor. Można kontynuować naukę na kwalifikacyjnym kursie zawodowym dla zawodu technik rachunkowości (kwalifikacja AU.65. Rozliczanie wynagrodzeń i danin publicznych) lub na uczelniach wyższych o profilu ekonomicznym.
Kariera zawodowa:
Technik ekonomista może pracować w firmach handlowych, produkcyjnych, usługowych, instytucjach związanych z bankowością, ubezpieczeniami, księgowością, podatkami. Może też prowadzić własną działalność gospodarczą.
TECHNIK ELEKTRYK – CIĄGLE POSZUKIWANY
Wykonuje instalacje elektryczne, montuje, uruchamia i eksploatuje maszyny i urządzenia elektryczne. Ocenia stan techniczny instalacji, maszyn i urządzeń elektrycznych. Dobiera, montuje i sprawdza działanie środków ochrony przeciwpożarowej. Praca ma charakter indywidualny w przypadku naprawy i konserwacji urządzeń i maszyn elektrycznych oraz zespołowy w przypadku instalatorstwa elektroenergetycznego. Technik elektryk odpowiada za bezpieczeństwo ludzi.
Kwalifikacje zawodowe:
Kwalifikacja EE.05. Montaż, uruchamianie i konserwacja instalacji maszyn i urządzeń elektrycznych
- Montaż, uruchamianie i konserwacja instalacji elektrycznych
- Montaż i uruchamianie maszyn i urządzeń elektrycznych
- Konserwacja maszyn i urządzeń elektrycznych
Kwalifikacja EE.26. Eksploatacja maszyn, urządzeń i instalacji elektrycznych
- Eksploatacja instalacji elektrycznych
- Eksploatacja maszyn i urządzeń elektrycznych
Warunki pracy:
Godziny pracy technika elektryka nie są stałe z powodu zmianowości w zakładach pracy, samodzielnego ustalania czasu w razie samozatrudnienia oraz z powodu usuwania nagłych awarii w dzień czy w nocy.
Kariera edukacyjna:
Podobne umiejętności zawodowe mogą być przydatne także w zawodach: monter sieci i urządzeń telekomunikacyjnych, monter mechatronik, monter-elektronik, elektromechanik pojazdów samochodowych, elektromechanik, technik awionik, technik mechatronik, elektryk, technik pojazdów samochodowych.
Konieczne jest uzyskanie uprawnień SEP w zakresie eksploatacji urządzeń elektroenergetycznych do 1kV.
Kariera zawodowa:
Technik elektryk może pracować w zakładach energetycznych, elektrowniach, w zakładach przemysłu wydobywczego, hutniczego, transportu wodnego i kolejowego, w zakładach gospodarki komunalnej, w przedsiębiorstwach produkujących i eksploatujących maszyny i urządzenia elektryczne, w zakładach usługowych oraz w biurach projektowych. Może też prowadzić własną działalność gospodarczą.
TECHNIK ENERGETYK – ZAWÓD Z PRZYSZŁOŚCIĄ
Eksploatuje instalacje i urządzenia do wytwarzania, dystrybucji i przesyłania energii cieplnej i elektrycznej. Praca ma charakter zespołowy. Wymaga komunikowania się z innymi pracownikami bezpośrednio lub za pomocą środków technicznych, takich jak telefon, sieć komputerowa, sieć przywoławcza. Technik energetyk odpowiada za bezawaryjną, ciągłą dostawę energii elektrycznej do krajowej sieci energetycznej.
Kwalifikacje zawodowe:
Kwalifikacja EE.24. Eksploatacja instalacji i urządzeń do wytwarzania i przesyłania energii cieplnej
- Eksploatacja instalacji i urządzeń do wytwarzania energii cieplnej
- Eksploatacja instalacji i urządzeń do przesyłania energii cieplnej
Kwalifikacja EE.25. Eksploatacja instalacji i urządzeń do wytwarzania i przesyłania energii elektrycznej
- Eksploatacja instalacji i urządzeń do wytwarzania energii elektrycznej
- Eksploatacja instalacji i urządzeń do przesyłania energii elektrycznej
Warunki pracy:
Praca technika energetyka odbywa się w systemie pracy ciągłej, na trzy zmiany, we wszystkie dni tygodnia, również w święta.
Kariera edukacyjna:
Podobne umiejętności zawodowe mogą być przydatne także w zawodach: technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej.
Konieczne jest uzyskanie uprawnień SEP w zakresie eksploatacji urządzeń elektroenergetycznych do 1kV.
Kariera zawodowa:
Technik energetyk może pracować w elektrowniach, zakładach zajmujących się dystrybucją energii elektrycznej oraz zakładach produkcyjnych wytwarzających elementy elektroenergetyki oraz w zakładach remontowych energetyki.
TECHNIK INFORMATYK – ZAWÓD Z MOŻLIWOŚCIAMI
Przygotowuje stanowiska komputerowe z urządzeniami peryferyjnymi do pracy, diagnozuje je i naprawia, projektuje i administruje lokalnymi sieciami komputerowymi. Tworzy i administruje strony internetowe i bazy danych. Samodzielnie wykonuje czynności z zakresu swoich obowiązków, ale ma częsty kontakt z innymi pracownikami w firmie, zarówno bezpośredni, jaki i za pośrednictwem mediów komunikacyjnych. Posługuje się różnymi urządzeniami: komputer, drukarka, ploter, skaner, rzutnik.
Kwalifikacje zawodowe:
Kwalifikacja EE.08. Montaż i eksploatacja systemów komputerowych, urządzeń peryferyjnych i sieci
- Przygotowanie stanowiska komputerowego do pracy
- Wykonywanie lokalnej sieci komputerowej
- Eksploatacja urządzeń peryferyjnych i sieciowych
- Naprawa urządzeń techniki komputerowej
- Administrowanie systemami operacyjnymi
Kwalifikacja EE.09. Programowanie, tworzenie i administrowanie stronami internetowymi i bazami danych
- Programowanie aplikacji
- Tworzenie i administrowanie bazami danych
- Tworzenie stron i aplikacji internetowych
Warunki pracy: Praca technika informatyka wykonywana jest w pozycji siedzącej, w pomieszczeniach zamkniętych. Narażony jest na działanie pola elektromagnetycznego.
Kariera edukacyjna: Podobne umiejętności zawodowe mogą być przydatne także w zawodach: technik tyfloinformatyk, technik teleinformatyk. Można kontynuować naukę na uczelniach wyższych o profilu informatycznym.
Kariera zawodowa: Technik informatyk może pracować w wyspecjalizowanych firmach informatycznych (serwisanci, administratorzy, konserwatorzy sprzętu), urzędach (administratorzy baz danych i sieci), a nawet w domu (projektanci, graficy), we wszystkich gałęziach gospodarki narodowej, w których mają zastosowanie komputery. Może też prowadzić własną działalność gospodarczą.
DLACZEGO MY:
- wysokie wyniki uczniów na egzaminach maturalnych i zawodowych (tytuł „Brązowej Szkoły 2016”, „Srebrnej Szkoły 2017” w rankingu Perspektywy)
- nowatorstwo w edukacji (Laur Mistrza Nowoczesnej Edukacji, Medal prof. im. Stanisława Fryzego, Roboty Lego Mindstorms, Projekt Bakcyl, Dzień Przedsiębiorczości)
- sukcesy w konkursach zawodowych i sportowych (laureat XLIII Olimpiady Wiedzy Technicznej, Wicemistrzostwo Katowic w piłce ręcznej chłopców, Mistrzostwo Katowic w pchnięciu kulą chłopców, III miejsce w Mistrzostwach Katowic w biegu na 100 m, III miejsce drużynowo w Mistrzostwach Katowic w lekkoatletyce)
- uprawnienia i certyfikaty zawodowe (KSAPL, CISCO, SIMP, UDT)
- nowoczesne wyposażenie (zawodowe pracownie, drukarka 3D, tablice interaktywne, laptopy, platforma e-learning), Wi-Fi w całej szkole
- praktyki zawodowe za granicą (program ERASMUS+)
- współpraca z uczelniami wyższymi
- komplet podręczników za 120 zł
- 100 zł zniżki na kurs prawa jazdy
- dogodna lokalizacja
NIE TYLKO SIĘ UCZYMY:
- akcje Samorządu Uczniowskiego (turnieje gier komputerowych Counter Strike, FIFA, konkurs Wzorowa klasa, Maraton Pisania Listów, Mikołajki, Walentynki)
- turnieje sportowe (siatkówka, tenis stołowy)
- wyjścia i wycieczki (Teatr Śląski, Punkt 44, Wyspa Tropikalna w Berlinie, Oświęcim, Wrocław, Kraków, Zakopane)
- koło wolontariatu (Góra Grosza, Szlachetna Paczka, Paczka dla Rodaków i Bohaterów na Kresach, współpraca z hospicjum Cordis, Archidiecezjalnym Domem Hospicyjnym bł. Jana Pawła II, Fundacją „Bure Misie”, domem dziecka „Zakątek”)
- udział w akcjach organizowanych przez Miasto Katowice (Bieg Dziewięciu Górników, Miejska Dżungla, Ekoodpowiedzialnie, Dni Energii, Sięgnij po zawód)
- Festyn Środowiskowy
Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 2 w Katowicach
Mikołowska 131, 40-592 Katowice
tel.: 32 609 60 20
e-mail: sekretariat@zstio2.katowice.pl