23 maja 2023

Gala Nagrody „Złote Ogniwo” dla Profilaktyka Roku – 31 maja 2023 r.


Instytut Profilaktyki Zintegrowanej zaprasza profilaktyków, wychowawców, nauczycieli, psychologów, pedagogów, samorządowców, rodziców oraz wszystkich, którym zależy na ochronie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży do udziału w ogólnopolskiej Gali Nagrody „Złote Ogniwo” dla Profilaktyka Roku 2022.

Gala odbędzie się w trybie online 31 maja 2023 r. o godz. 10:00.

W trakcie gali poznamy laureata tegorocznej nagrody. Transmisję będzie można śledzić na kanale YouTube Instytutu Profilaktyki Zintegrowanej (IPZIN): link do transmisji.

Profilaktyka zachowań ryzykownych oraz problemów zdrowia psychicznego wśród dzieci i młodzieży to zadanie o ogromnej wadze i odpowiedzialności społecznej. Jak pokazują wyniki najnowszych badań IPZIN, pogorszenie kondycji psychicznej dzieci i młodzieży, do którego doszło w okresie pandemii, wciąż się utrzymuje. Ponadto od ponad roku mamy do czynienia z konsekwencjami agresji Rosji wobec naszych południowo-wschodnich sąsiadów. Stworzyło to nowe, trudne wyzwania dla osób, które prowadzą działania profilaktyczne, wychowawcze i związane ze wsparciem psychicznym.

Po 24 lutego 2022 r. z dnia na dzień pojawiła się pilna potrzeba rozszerzenia dotychczasowych inicjatyw o pomoc dzieciom i młodzieży z Ukrainy – zarówno tym zamieszkującym aktualnie na terenie Polski, jaki i tym, którzy nadal żyją w ojczyźnie ogarniętej wojną. Wobec aktualnych wyzwań jeszcze większego znaczenia nabiera praca ludzi, którzy profilaktykę uczynili swoją życiową misją.

Mija trzeci rok realizacji inicjatywy ogólnopolskiej nagrody dla Profilaktyka Roku. Nagroda ma na celu docenienie pracy osób zaangażowanych w profilaktykę zachowań ryzykownych i problemów zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. W ramach obecnej, trzeciej edycji nagrody, IPZIN chce szczególnie docenić ludzi, którzy aktywnie i twórczo zaangażowali się w działania na rzecz wsparcia psychicznego dzieci i młodzieży z Ukrainy oraz ich integracji w Polsce. Przyznając nagrodę Instytut Profilaktyki Zintegrowanej chciałby przyczynić się do podniesienia rangi zawodu profilaktyka oraz podwyższenia statusu działań profilaktyczno-wychowawczych w systemie edukacji i w całym społeczeństwie.

W ocenie kandydatów brane są pod uwagę zarówno osiągnięcia w danym roku, jak również całokształt działalności profilaktycznej. Ponadto kandydaci muszą spełnić szereg kryteriów o charakterze profesjonalnym i osobowym. W tym roku napłynęła rekordowa liczba zgłoszeń z całej Polski, a wybór laureata jeszcze nigdy nie był tak trudny.

O przyznaniu nagrody decyduje Kapituła, w której skład wchodzą osoby o dużym i różnorodnym doświadczeniu w dziedzinie profilaktyki. Kapituła wybrała laureata spośród kandydatów zgłoszonych w formularzu internetowym, którego adres był podawany do wiadomości poprzez media internetowe Instytutu Profilaktyki Zintegrowanej, a także dzięki uprzejmości MEiN, ORE, Kuratoriów Oświaty, Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom oraz zaprzyjaźnionych organizacji pozarządowych. Więcej informacji o nagrodzie „Złote Ogniwo” dla Profilaktyka Roku 2022, a także o regulaminie i składzie Kapituły można znaleźć na stronie internetowej IPZIN.