Zakażenie HPV należy do najczęstszych infekcji wirusowych przenoszonych drogą płciową. Aż 80% ludzi zetknie się z nim w ciągu swojego życia. Do zakażenia dochodzi zazwyczaj już u młodych osób, po rozpoczęciu aktywności seksualnej.
– Transmisja HPV odbywa się głównie przez kontakty seksualne. Wirus może być także przenoszony przez kontakt „ciało do ciała” w obszarach genitaliów – zaznacza Michał Domaszewski, lekarz rodzinny.
Wirus HPV nie wybiera płci!
To nie tylko problem raka szyjki macicy u kobiet – chłopcy/mężczyźni są tak samo narażeni na zakażenie i jego poważne konsekwencje, takie jak: rak prącia, odbytu, gardła, czy rozwój brodawek narządów płciowych, zwanych kłykcinami kończystymi.
Szczepienia chłopców chronią także kobiety, ponieważ zaszczepieni mężczyźni nie zarażają ich HPV. Przerywając łańcuch zakażeń pomagają zmniejszyć liczbę przypadków raka szyjki macicy i innych nowotworów wywołanych przez wirus.
Szczepienia to klucz do ochrony!
Szczepienia przeciw HPV to inwestycja w zdrowie przyszłych pokoleń. Kraje, które realizują szczepienia, odnotowały nawet 90% spadek zakażeń. W Polsce program szczepień obejmuje dziewczynki i chłopców po ukończeniu 9. a do ukończenia 14 roku życia Dodatkowo Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje szczepionkę 2-walentną Cervarix dla osób w wieku 9 – 18 lat.
Od 1 czerwca 2023r. na dzień 13.09.2024 zaszczepiło się 127 581 (37,39%) chłopców i 213 672 (62,61%) dziewcząt w wieku 9-18 lat. Najwięcej w województwie mazowieckim – 47 009, a najmniej w opolskim – 7 615.
Czy wiesz:
- Dlaczego warto zaszczepić chłopców?
- Czym różni się szczepionka 2-walentna od 9-walentnej?
- Czy szczepienia przeciw wirusowi HPV są bezpieczne?
Zobacz film: Wirus HPV: Cała prawda o szczepieniach na YouTube Akademia NFZ.
Lekarz rodzinny Michał Domaszewski rozwiewa wątpliwości i obawy dotyczące szczepień.
Pomóż nam szerzyć wiedzę