24 czerwca 2017

I miejsce na Światowej Olimpiadzie Kreatywności

Drużyna „Szalorożce” z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Rybniku zdobyła I miejsce podczas Światowej Olimpiady Kreatywności za rozwiązanie Wyzwania Naukowego, w III poziomie wiekowym (15-19 lat). Pięcioro podopiecznych poradni rywalizowało z 74 drużynami z całego świata.

Światowa Olimpiada Kreatywności jest ukoronowaniem pracy zespołu w ramach programu Destination Imagination. Program ten kładzie nacisk na naukę myślenia dywergencyjnego (rozbieżnego), czyli takiego, który zakłada istnienie więcej niż jednego sposobu rozwiązania problemu. Program ma na celu kształtowanie kreatywnego myślenia oraz wielu innych kompetencji XXI wieku, m.in. pracy zespołowej, tworzenia innowacji, przetwarzania dostępnych materiałów w niestandardowy sposób, odwagi w wyrażaniu swoich pomysłów, umiejętności zarządzania czasem, finansami i pomysłami, a także skutecznej komunikacji.

Przystępując do programu, uczniowie tworzą kilkuosobowe grupy, które pod okiem trenerów opracowują rozwiązanie wybranego przez siebie „Wyzwania Drużynowego” oraz ćwiczą tzw. „Wyzwania Na Już”. Efekty kilkumiesięcznej pracy prezentują ekspertom podczas Ogólnopolskiej Olimpiady Kreatywności, a zwycięskie drużyny reprezentują Polskę podczas Światowej Olimpiady Kreatywności w Stanach Zjednoczonych.

Tegoroczne światowe zmagania odbywały się od 24 do 27 maja w Knoxville, w stanie Tennessee.  Zgromadziły 17000 osób, w tym 1470 drużyn, 8000 uczniów z 15 krajów biorących udział w programie Destination Imagination.

Rybnicka drużyna odniosła sukces już po raz drugi. W ubiegłym roku zdobyła nagrodę specjalną za najlepszy wynik w tzw. „Wyzwaniu na Już” (Instant Challenge) w wyzwaniu naukowym w III poziomie wiekowym. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.