21 lipca 2022

Międzynarodowe sukcesy uczniów naszego województwa

Międzynarodowe sukcesy uczniów naszego województwa

Mamy przyjemność poinformować o sukcesach naszych uczniów w międzynarodowych olimpiadach przedmiotowych.

Mateusz Gabzdyl, uczeń V Liceum Ogólnokształcącego w Bielsku-Białej osiągnął znakomity wynik w 63. Międzynarodowej Olimpiadzie Matematycznej, zdobywając srebrny medal dla Polski. Tylko jeden punkt dzielił Mateusza od zdobycia złotego medalu. 

Najwyższą lokatę w polskiej drużynie, tj. 20 miejsce na świecie, a tym samym srebrny medal w 18. Międzynarodowej Olimpiadzie Geograficznej zdobył Mateusz Tomiczek, uczeń II Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Rybniku.

Międzynarodowa Olimpiada Matematyczna to najbardziej prestiżowe zawody matematyczne dla uczniów szkół średnich. Uczestniczy mierzą się z zadaniami, do rozwiązania których potrzeba nieszablonowego myślenia i dużej wiedzy teoretycznej. Podczas zawodów rozwiązują sześć zadań. Zadania dotyczą różnych dziedzin matematyki: algebry, teorii liczb, geometrii i kombinatoryki. Tegoroczne zawody odbyły się w Norwegii. W klasyfikacji drużynowej Polska reprezentacja uplasowała się na dwunastym miejscu. Pierwsze miejsce zajęli uczniowie z Chin – każdy z nich zdobył maksymalną liczbę punktów. Na drugim miejscu znalazła się Korea Południowa, a na trzecim Stany Zjednoczone.  

Międzynarodowa Olimpiada Geograficzna to coroczne zawody dla uczniów szkół średnich, w których udział biorą zwycięzcy krajowych rywalizacji. W zawodach, które odbyły się w formule zdalnej z Paryża, wzięło udział 209 zawodników. Uczestnicy zmierzyli się z testem pisemnym, wirtualnymi zajęciami terenowymi oraz quizem multimedialnym. Polscy uczniowie zaprezentowali bardzo wysoki poziom – wszyscy zdobyli srebrne medale. W klasyfikacji drużynowej uplasowali się na 5 miejscu. Zwyciężył Singapur, przed Litwą i drużyną z Tajwanu.

Serdecznie gratulujemy naszym Olimpijczykom! 

Źródło: strona MEiN