1 kwietnia 2019

Międzynarodowy konkurs w zakresie umiejętności zawodowych WorldSkills Kazań 2019

Informujemy, że w światowych mistrzostwach WorldSkills Kazań 2019 Polskę reprezentować będzie uczennica Bielskiej Szkoły Przemysłowej Agnieszka Marynowska z klasy technikum technologii odzieży w konkurencji Fashion Design and Technology.

Ten międzynarodowy konkurs w zakresie umiejętności zawodowych odbywa się co 2 lata w różnych częściach świata.

WorldSkills International organizacja, znana wcześniej pod nazwą International Vocation Training Organisation (IVTO), została założona w latach 40. XX wieku i powstała z chęci stworzenia nowych możliwości zatrudnienia dla młodych ludzi w gospodarkach, które zostały zdewastowane przez II wojnę światową.

W Kazaniu konkurować będzie ponad 1600 zawodników reprezentując 56 specjalności zawodowych z ponad 60 krajów świata.

Polska po raz pierwszy weźmie udział w tym wydarzeniu i przedstawi zawodników w następujących konkurencjach:

  • gotowanie
  • florystyka
  • mechatronika
  • spawalnictwo
  • obrabiarki CNC
  • technologia mody

Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji podjęła się przygotowania drużyny młodych zawodowców, którzy pojadą na światowy konkurs umiejętności zawodowych WORLDSKILLS, który odbędzie się w sierpniu 2019 w Kazaniu w Federacji Rosyjskiej. W szkolenie zawodników zaangażowanych jest wiele firm m.in.: Krajowa Izba Mody, Atelier Sylwia Romaniuk Couture.

Obecnie uczennica wraz ze swoim opiekunem Ewą Fodczuk przygotowuje się wieloaspektowo do tej dyscypliny, biorąc pod uwagę wymagania techniczne i złożoność modułów, jakie trzeba będzie wykonać w Kazaniu podczas 4 dni turnieju.

W ostatnim tygodniu maja w ramach treningu Agnieszka weźmie udział w konkursie: „One Belt One Road” International Skills Competition 2019 w Chongqing w Chinach oraz kursach i szkoleniach w kraju.

Opiekun Ewa Fodczuk we wrześniu podczas europejskiej edycji konkursu tj. EuroSkills Budapest 2018 uzyskała stosowne uprawnienia eksperckie dające jej możliwość reprezentowania Polski jako juror w tych międzynarodowych konkursach.

Konkursy WorldSkills oraz EuroSkills organizowane są z ogromnym rozmachem. Można porównać je do olimpiady sportowej. Wiele firm, przedsiębiorstw zaangażowanych jest w opracowanie tzw. Test Project tj. zadania konkursowego, które skierowane jest na użycie najnowszych czy wręcz innowacyjnych technologii. W wielu krajach funkcjonują centra szkoleniowe czy też szkoły patronackie zajmujące się przygotowaniem zawodników konkretnie do tego konkursu. Wyposażone są w najnowocześniejszy sprzęt i aktywnie współpracują z globalnymi partnerami organizując krajowe zawody mające na celu wyłonienie reprezentacji krajowej.

Idea konkursu jest szczytna i pragniemy zainteresować nią możliwie jak najszerszą grupę odbiorców, włączyć w promocję różne podmioty zarówno te związane z edukacją zawodową, przemysłem itp.

 

hhttp://www.euroskills2018.com

https://worldskills2019.com/en/