29 sierpnia 2017

Narodowe Czytanie Wesela Stanisława Wyspiańskiego

2 września odbędzie się kolejna edycja Narodowego Czytania.

Pierwsza edycja akcji miała miejsce w 2012 r. Wówczas wspólnie czytaną lekturą był Pan Tadeusz Adama Mickiewicza. W kolejnych latach czytano utwory Aleksandra Fredry, Trylogię Henryka Sienkiewicza, Lalkę Bolesława Prusa i Quo vadis Henryka Sienkiewicza.

Celem Narodowego Czytania jest przypomnienie najwybitniejszych dzieł literatury polskiej, promocja czytelnictwa, uwrażliwienie na piękno literatury i podkreślenie roli, jaką wybrane utwory odgrywały w naszej historii i kulturze.

W tym roku do wspólnej lektury wybrano dramat Stanisława Wyspiańskiego pt. Wesele. Prezydent RP Andrzej Duda, zapraszając do udziału w akcji, napisał: Serdecznie zapraszam wszystkich Państwa do wspólnego czytania Wesela, do lektury, która wydobędzie różnorodność bohaterów, wyjątkową scenerię, bogactwo odniesień.

Więcej informacji o akcji można znaleźć na stronie internetowej Kancelarii Prezydenta http://www.prezydent.pl/kancelaria/narodowe-czytanie/narodowe-czytanie-2017/.

Zachęcamy do aktywnego uczestnictwa w Narodowym Czytaniu Wesela!
Ze względu na to, że rok szkolny rozpoczyna się 4 września 2017 r., szkoły mogą zorganizować wspólne czytanie lektury w innym terminie.