13 października 2021

Program edukacyjny „Być jak Ignacy”

Rozpoczęła się rejestracja do VI edycji programu edukacyjnego „Być jak Ignacy”, którego organizatorem jest Fundacja PGNiG. Program skierowany jest do szkół podstawowych. Celem przedsięwzięcia jest popularyzacja polskiej nauki oraz pielęgnowanie pamięci o wybitnych polskich naukowcach. Patronem Honorowym programu jest Minister Edukacji i Nauki.


Tajemnicze zniknięcie Ignacego

W tym roku uczestnicy mają za zadanie rozwiązać zagadkę tajemniczego zniknięcia bohatera programów – Ignacego. By rozwikłać tę tajemnicę, uczniowie będą musieli ukończyć zadania z ośmiu etapów tematycznych. Uczestników do każdego z etapów wprowadzi odcinek, przedstawiający kolejny fragment historii poszukiwań Ignacego. Co się stało z bohaterem programu? Odpowiedź na to pytanie poznają te zespoły, które ukończą wszystkie etapy!

Tegoroczna tematyka zajęć będzie dotyczyła między innymi podróży badawczych, lotnictwa, mózgu, badania przeszłości, czy kosmosu. W tej edycji oprócz znakomitych naukowców historycznych uczestnicy będą mogli poznać także współczesnych badaczy, którzy chętnie podzielą się swoim doświadczeniem i wiedzą.

W programie nie zabraknie również interaktywnych scenariuszy zajęć wypełnionych ciekawymi zadaniami, licznych gier edukacyjnych, czy wartościowych filmów edukacyjnych.

Konkurs z nagrodami

Programowi jak zawsze towarzyszy konkurs z nagrodami finansowymi i rzeczowymi. Pula nagród w tym roku wynosi ponad 300 000 zł. Szkoły, które zdobędą najwięcej punktów, otrzymają tytuł Naukowej Szkoły Ignacego. Natomiast najlepsza placówka otrzyma tytuł Szkoły Roku. W tej edycji zostanie nagrodzonych aż 30 kół naukowych (15, do których uczęszczają uczniowie z klasy 1-3 oraz 15, do których należą uczniowie z klas 4-8). Dla uczestników przygotowano także wartościowe nagrody rzeczowe.

Rejestracja do programu

Wszystkie najważniejsze informacje o programie i rejestracji znajdują się na stronie www.bycjakignacy.pl. Osoby, które przystąpią do programu i założą konto, otrzymują darmowy dostęp do platformy edukacyjnej, na której systematycznie będą udostępniane scenariusze zajęć oraz zadania. Pierwsze materiały edukacyjne zostaną opublikowane z początkiem października. VI edycja programu potrwa do końca maja 2022 r. W połowie czerwca przewidziana jest uroczysta Gala Finałowa.

Informacje o programie oraz rejestracja do programu jest dostępne są także pod linkiem:

https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/byc-jak-ignacy–rozpoczela-sie-rejestracja-do-vi-edycji-programu-oswiatowego-realizowanego-przez-fundacje-pgnig


Opracowano na podstawie informacji przekazanych przez Organizatora