10 stycznia 2022

Projekt EuroStażyści – Młodzi dla młodych – zagraniczne staże czekają

Łukasz chce poznawać ludzi, Paulina podróżować, Piotr szlifować angielski. Zgłosili się do projektu EuroStażyści – będą zachęcać rówieśników do korzystania z zagranicznych staży zawodowych w ramach Erasmusa+.

Co jest bardziej przekonujące dla młodego człowieka? Wystąpienie nauczyciela czy opowieść rówieśnika?

Piotr programem zainteresował się jeszcze w technikum. – Szkoła promowała wyjazdy na staże zawodowe jako okazję do pracy w zagranicznym zespole, mówienia po angielsku, poznania innego rynku pracy. Zdecydowałem się – wspomina. Choć nie bez wątpliwości. – Bałem się. Pierwsza praca, w obcym kraju… – a byłem dopiero w szkole średniej! Ale stres potrafi zmotywować. Jeszcze przed wyjazdem nauczyłem się nowych słówek, a już na miejscu przełamałem barierę językową – opowiada Piotr. Staż odbył w Hiszpanii w warsztacie samochodowym. Pracował jako asystent mechatroników.

Teraz o swoich doświadczeniach Piotr opowie innym. Właśnie takie zadanie stoi przed grupą EuroStażystów, których w Polsce wybrano dziesięcioro. – To osoby, które już uczestniczyły w stażach lub za chwilę na nie wyjadą. Mają zapał, dobre doświadczenia i potrafią przekazać je uczniom szkół branżowych oraz technicznych – mówi koordynatorka projektu Anna Kaczmarek z Biura Kształcenia Zawodowego i Sportu Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji.

Jedź i nie żałuj!
Podobne grupy od lat działają w innych krajach UE. W 2017 r. powstała europejska sieć stażystów EuroApprentices. Polska w tym roku debiutuje w projekcie, choć Piotr Targos jako nieformalny Ambasador uczestniczył już w zjeździe EuroStażystów na Malcie. W najbliższym wydarzeniu – w czeskiej Pradze – wezmą już udział wszyscy EuroStażyści z Polski. – Zależy nam, by młodzi Ambasadorzy z Europy poznali się i podzielili doświadczeniami – mówi Anna Kaczmarek.

To zresztą ich główne zadanie: swoim przykładem zachęcać innych. Mogą działać w mediach społecznościowych, w lokalnych grupach i punktach informacyjnych Erasmusa+, zostaną zaproszeni na organizowane przez FRSE wydarzenia. – Będziemy wspierać członków sieci.

Zorganizujemy szkolenie z wystąpień publicznych, warsztaty fotografowania czy obsługi mediów społecznościowych – dodaje Anna Kaczmarek.

– Rekrutację na EuroStażystów prowadziliśmy na przełomie sierpnia i września. Udało nam się wybrać tych, którzy najbardziej pasują do idei: Go, Learn, Share – mówi Anna Kaczmarek. Jej zdaniem dobry EuroStażysta jest ambitny i umie dzielić się doświadczeniami. – Mnie samą kontakty z nimi doładowują energią. Młodzi mają entuzjazm. Wierzę, że nasza sieć będzie się rozrastać – dodaje.

 

Zainteresowali Was EuroStażyści?
Jeśli chcecie poznać bliżej tę inicjatywę, dowiedzieć się, na czym dokładnie polega działalność EuroStażystów i jak do nich dołączyć, śledźcie stronę: www.erasmusplus.org.pl/eurostazysci.