Informujemy, że od dnia 1 września 2024 r. w systemie informacji oświatowej (SIO) nastąpiły zmiany w wykazywaniu niektórych danych dotyczących nauczycieli, uczniów oraz pracowników niebędących nauczycielami.
A. Nowe obowiązki nauczycieli w zakresie nauczanych zawodów (dotyczy tylko szkół kształcących w zawodzie, nie dotyczy szkół artystycznych)
- Dostępne w słowniku obowiązki nauczycieli będą identyczne jak nazwy zawodów.
- Słownik dla danej szkoły będzie ograniczony do zawodów zadeklarowanych w Rejestrze Szkół i Placówek Oświatowych (RSPO), a w przypadku kwalifikacyjnych kursów zawodowych i kursów umiejętności zawodowych – zawodów związanych z całymi branżami.
- Dodatkowo konieczne będzie rozdzielenie danego obowiązku na godziny nauczania teoretycznego i praktycznego.
- W załączeniu zamieszczamy instrukcję wypełniania obowiązków zawodowych nauczycieli.
B. Zatrudnienie osób niebędących nauczycielami na podstawie art. 15 ustawy – Prawo oświatowe
- Placówki niepubliczne będą miały możliwość wykazania w SIO zatrudnienia osób niebędących nauczycielami zgodnie z art. 15 ustawy – Prawo oświatowe.
- Powstanie nowa grupa w słowniku typów stanowisk – „stanowiska osób niebędących nauczycielami”.
- Do wyboru będą odpowiednio stanowiska:
a. „osoba zatrudniona na podstawie art. 15 ust. 1-5 ustawy – Prawo oświatowe”,
b. „osoba zatrudniona na podstawie art. 15 ust. 6 ustawy – Prawo oświatowe”.
C. Dodanie automatycznej daty zakończenia przypisania ucznia do oddziału oraz daty zakończenia danej dziedzinowej
- W chwili przypisywania ucznia do oddziału lub do danej dziedzinowej automatycznie pojawi się data zakończenia 31 sierpnia. Data będzie modyfikowalna i w razie konieczności zakończenia przypisania ucznia do oddziału lub danej dziedzinowej w trakcie roku szkolnego, niezbędne będzie dokonanie zmiany.
- Automatyczne uzupełnienie daty zakończenia obejmie następujące typy oddziałów:
a. Grupa nauczania języka mniejszości,
b. Wczesne wspomaganie rozwoju,
c. Zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze,
d. Oddział przygotowawczy.
3. Automatyczne uzupełnienie daty zakończenia obejmie następujące dane dziedzinowe:
a. korzystanie z dodatkowej, bezpłatnej nauki języka polskiego,
b. korzystanie z nauki języka i kultury kraju pochodzenia,
c. uczeń/wychowanek pochodzenia romskiego na rzecz którego szkoła/przedszkole podejmuje dodatkowe zadania edukacyjne.
D. Zmiana przy rejestracji nowych oddziałów podstawowych
- Przed rejestracją nowego oddziału podstawowego w szkole, konieczne będzie zamknięcie przypisania do oddziału podstawowego wszystkim uczniom, którzy nadal posiadają niezakończone przypisania w poprzednich latach szkolnych.
- Po uruchomieniu SIO wyświetla się komunikat informujący o liczbie uczniów z niezakończonym przypisaniem.
E. Godziny pomocy wykazywane przy orzeczeniach o potrzebie kształcenia specjalnego
- W słowniku z rodzajami pomocy dla ucznia posiadającego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego pojawi się nowa pozycja „brak godzin pomocy”.
- Każdy uczeń posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego powinien mieć w SIO uzupełnione dane o realizowanych godzinach pomocy. W wyjątkowych przypadkach, np. braku zgody rodziców ucznia na realizację określonych działań i wsparcia wynikających z orzeczenia, będzie można wybrać pozycję wskazaną w punkcie 1.
F. Dane dotyczące pracowników niebędących nauczycielami, którzy są zatrudnieni w szkołach i placówkach oświatowych
- Zostanie rozszerzony katalog stanowisk, według których gromadzone są w SIO dane dotyczące pracowników niebędących nauczycielami zatrudnionych w szkołach i placówkach oświatowych, o stanowisko asystenta międzykulturowego, o którym mowa w art. 165 ust. 8a ustawy – Prawo oświatowe. Pierwsze dane o liczbie osób zatrudnionych na nowym stanowisku asystenta międzykulturowego, będzie należało wykazać w SIO w terminie do dnia 10 października 2024 r., według stanu na koniec III kwartału 2024 r.
G. Nowe/zaktualizowane raporty na Strefie Pracownika
- Raport dotyczący godzin pomocy dla uczniów z opinią/orzeczeniem – pojawi się nowy raport i będzie dostępny dla jednostek samorządu terytorialnego oraz szkół.
- Raport o liczbie uczniów z orzeczeniami/opiniami według typu oraz specyfiki podstawowej oddziału – pojawi się nowy raport i będzie dostępny dla jednostek samorządu terytorialnego oraz szkół.
- Raport o dodatkowej, bezpłatnej nauce języka polskiego – nastąpi aktualizacja raportu w związku ze zmianą przepisów w zakresie tej nauki wprowadzoną ustawą z dnia 15 maja 2024 r. o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz niektórych innych ustaw. Dodana zostanie kolumna określająca dopuszczalną długość trwania dodatkowej, bezpłatnej nauki języka polskiego.
Dla uczniów spełniających warunki określone w art. 2 ustawy z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (Dz. U. z 2024 r. poz. 167 z późn. zm.), którzy rozpoczęli dodatkową, bezpłatną naukę języka polskiego w latach szkolnych 2022/2023 i 2023/2024, prawo do tej nauki przysługuje na okres nie dłuższy niż 36 miesięcy.
Dla pozostałych uczniów (w tym uczniów spełniających warunki określone w art. 2 wyżej wskazanej ustawy, ale którzy rozpoczęli dodatkową, bezpłatną naukę języka polskiego w roku szkolnym 2021/2022), możliwość korzystania z tej nauki przysługuje na okres nie dłuższy niż 24 miesiące.
Biorąc pod uwagę powyższe założenia, w raporcie będzie znajdowała się kolumna informująca o przekroczeniu maksymalnej, dopuszczalnej liczby dni. Jeżeli okres ten zostanie przekroczony, należy danemu uczniowi zakończyć daną dziedzinową – korzystanie z dodatkowej, bezpłatnej nauki języka polskiego – z dniem wykrycia nieprawidłowości.
H. Prosimy pamiętać, że:
- Nie należy usuwać danych uczniów oraz nauczycieli z SIO w przypadku zakończenia nauki ucznia lub pracy nauczyciela w szkole.
- Rok szkolny rozpoczyna się 1 września w niedzielę, a nie 2 września w poniedziałek i jako datę przypisania uczniów do oddziałów należy wskazać 1 września, a nie 2 września.
Załącznik:
Instrukcja – obowiązki zawodowe
Źródło: MEN
|