13 stycznia 2022

Wystawa „Zwycięskie Powstanie Wielkopolskie” – materiały dla szkół i instytucji kultury

Szanowni Państwo,

informujemy o bezpłatnej wystawie upamiętniającej Powstanie Wielkopolskie, którą można pobrać ze strony niepodlegla.gov.pl:

https://niepodlegla.gov.pl/aktualnosci/zwycieskie-powstanie-wielkopolskie-ogolnopolska-wystawa-lokalnych-murali/


Do skorzystania z wystawy zapraszamy szczególnie szkoły i instytucje kultury.

Wystawa „Zwycięskie Powstanie Wielkopolskie” powstała m.in. dzięki współpracy z jednostkami samorządu terytorialnego i przedstawia lokalne murale, które przypominają o bohaterstwie powstańców wielkopolskich.

Partnerem wystawy jest AMS S.A., a jej wersję plenerową nadal można oglądać m.in. w wiatach przystankowych w wielu miastach Polski.

Wystawę wystarczy pobrać i wydrukować w dowolnej wielkości na dowolnym nośniku albo opublikować na swojej stronie internetowej. Materiały zostały przygotowane w rozmiarze B1 (100 cm x 70 cm), jednak doskonałą jakość zachowują także w mniejszych formatach.

Pliki do pobrania:

  • Wystawa „Zwycięskie Powstanie Wielkopolskie” wersja jpg:

https://niepodlegla.gov.pl/wp-content/uploads/2021/12/Wystawa-Zwyci%C4%99skie-Powstanie-Wielkopolskie.zip

Wystawa „Zwycięskie Powstanie Wielkopolskie” w pełnej wersji składa się 17 plansz: planszy tytułowej, merytorycznego opracowania i fotografii wybranych murali. Wybór murali, jako nośników pamięci regionalnej, nawiązuje do tradycji pocztówek z okresu międzywojennego.

Dwanaście reprodukcji obrazów malarza i powstańca Leona Prauzińskiego, przedstawiających wybrane sceny Powstania Wielkopolskiego, było okazjonalnie przedrukowywanych i wydawanych. W wystawie do pobrania zawarte zostały reprodukcje czterech dzieł artysty: Przyjazd Ignacego Paderewskiego do Poznania, Zdobycie lotniska niemieckiego w Ławicy, Walki na przedmieściach Poznania i Przysięga wojsk polskich.

Przygotowując wystawę „Zwycięskie Powstanie Wielkopolskie” dokonano wyboru 14 z wielu projektów zrealizowanych przez samorządy i lokalne społeczności. Jest to pierwsza odsłona ekspozycji i mamy nadzieję na kontynuację w kolejnych latach.

Na fotografiach tworzących galerię murali znalazły się obrazy z następujących miejscowości:

Biedrusko, gmina Suchy Las, Bukownica, miasto i gmina Grabów nad Prosną, Gniezno, Grodzisk Wielkopolski, Kalisz, Konojad, gmina Kamieniec, Kostrzyn, Koziegłowy, gmina Czerwonak,  Stowarzyszenie Kibiców Kolejorz, Łekno, gmina Wągrowiec, Poznań (ten mural już nie istnieje, powstał w 2018 roku), Strzałkowo, Śrem, Września, Zamość k. Bydgoszczy, gmina Szubin – Stowarzyszenie Nasz Zamość.

Więcej informacji o wystawie „Zwycięskie Powstanie Wielkopolskie” można znaleźć na stronie:

https://niepodlegla.gov.pl/aktualnosci/zwycieskie-powstanie-wielkopolskie-ogolnopolska-wystawa-lokalnych-murali/

Wystawa „Zwycięskie Powstanie Wielkopolskie” wyeksponowana na ogrodzeniu Ministerstwa Sprawiedliwości w Alejach Ujazdowskich w Warszawie, 27.12.2021r. – 05.01.2022r.:

https://d2xhqqdaxyaju6.cloudfront.net/file/campaign-attachment-s/2095805/fe/s-560-420.jpg

Fot. Materiały BPN

Biuro Programu „Niepodległa”

Opracowano na podstawie informacji przekazanych przez organizatora