10 lipca 2024

Realizacja staży towarzyszących dla nauczycieli Technikum nr 1 w Lublińcu – Barcelona – Erasmus+


W kwietniu 2024 r. grupa 12 nauczycieli  przedmiotów zawodowych z Technikum nr 1 w Zespole Szkół nr 1 im. Adama Mickiewicza w Lublińcu wzięła udział w szkoleniu kadr tzw. job shadowing (stażach towarzyszących) w Barcelonie. Wyjazd ten został zrealizowany w ramach projektu ERASMUS+

Organizacją partnerską była firma ESPAMOB SPAIN S.L, a szkołami przyjmującymi naszą kadrę była zawodowa szkoła średnia Centre d’Estudis Politècnics, szkoła zawodowa Ceir-Arco Aragó oraz szkoła ponadgimnazjalna ETP Xavier. Placówki te kształcą młodzież w rożnych zawodach. Nauczyciele naszej szkoły mieli okazję poznać funkcjonowanie hiszpańskiego systemu edukacji, biorąc udział w lekcjach języka angielskiego i przedmiotów zawodowych prowadzonych przez hiszpańskich nauczycieli. Podczas lekcji polscy nauczyciele mieli okazję obserwować różne metody nauczania, zapoznać się z systemem oceniania, sposobem prowadzenia dokumentacji, materiałami, podręcznikami i nowoczesnymi technologiami stosowanymi podczas zajęć. Kadra zdobyła wiedzę na temat działań wychowawczo-dydaktycznych szkoły oraz informacje na temat różnic i podobieństw pomiędzy polskim, a hiszpańskim systemem szkolenia zawodowego .

Podczas pobytu w Hiszpanii, nauczyciele Technikum nr 1 odwiedzili kilka firm, w których mogli realizować praktyczną część stażu związanego z kształceniem zawodowym. W firmie MT Informatica, która zajmuje się naprawą i serwisem komputerów, polscy nauczyciele zdobyli praktyczną wiedzę z zakresu IT oraz poszerzyli słownictwo branżowe, które z pewnością wykorzystają na lekcjach kształcenia w zawodzie technik informatyk i technik programista, w tym języka angielskiego zawodowego. Kolejną firmą, w której odbywał się staż w ramach ERASMUS+ job shadowing to hiszpańska Infinit Denim – Back To Eco, której motto brzmi ‘reduce, reuse and recycle – three Rs’. Firma produkuje odzież jeansową z odzysku, projektuje i sprzedaje produkty dla znanej marki odzieżowej Levis. Nauczyciele poszerzyli tu wiedzę z ekologii i przedsiębiorczości. Aby efektywnie kształcić przyszłych logistyków, kadra Mickiewicza obserwowała pracę supermarketu Extrainvest Barcelona, zajmującego się importem i sprzedażą wschodnich produktów żywnościowych.

Staż w Barcelonie to nie tylko zdobywanie wiedzy w obszarze edukacyjnym, ale także program kulturowy – wspaniała okazja do poznania kultury,  tradycji i zabytków kraju goszczącego. Montserrat, Park Güell, Tibidabo oraz Sagrada Família to zabytki i światowe dziedzictwo, w których nauczyciele Technikum nr 1 spędzili niezapomniane chwile, podziwiając piękno natury i architektury hiszpańskiej.