11 października 2017

Uniwersytet Polonistów

Zaproszenie dla nauczycieli języka polskiego na cykl spotkań połączonych z wykładami i dyskusjami, organizowany przez Katedrę Dydaktyki Języka i Literatury Polskiej Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Śląskiego.


Katedra Dydaktyki Języka i Literatury Polskiej Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach w zeszłym roku zainaugurowała projekt „Uniwersytet Polonistów”, który adresowany jest do nauczycieli języka polskiego. Program przedsięwzięcia obejmuje comiesięczne spotkania, połączone z wykładami i dyskusjami. Tegoroczna edycja „Uniwersytetu Polonistów” kontynuuje zeszłoroczną tematykę „Przestrzenie spotkania” i wpisuje się w program uroczystych obchodów jubileuszu 50-lecia Uniwersytetu Śląskiego.

Inauguracyjne spotkanie w nowym roku akademickim odbędzie się 24 października 2017 roku o godz. 16.00 w sali Rady Wydziału Filologicznego w Katowicach. Otworzy go wykład „W sam raz dla mnie wędrowanie po obrzeżach herezji”. O kilku wierszach Czesława Miłosza i Wacława Oszajcy, który wygłosi prof. Danuta Opacka-Walasek – pracownik Zakładu Literatury Współczesnej w Instytucie Nauk o Literaturze Polskiej im. Ireneusza Opackiego, autorka książek o poezji Zbigniewa Herberta („…pozostać wiernym niepewnej jasności”. Wybrane problemy poezji Zbigniewa Herberta (Katowice 1996); Zbigniew Herbert. Potęga smaku (Warszawa 1997); Czytając Herberta (Katowice 2001)) oraz o zagadnieniach konstrukcji i tematyzacji czasu w liryce (Chwile i eony. Obrazy czasu w polskiej poezji drugiej połowy XX wieku (Katowice 2005)), a także zbioru studiów interpretacyjnych z zakresu polskiej poezji współczesnej (Pasaże liryczne (Katowice 2013)).

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc udział w spotkaniu należy potwierdzić do 23 października 2017 roku drogą elektroniczną, wysyłając e-mail na adres: uniwersytetpolonistow@us.edu.pl
W wiadomości należy podać: imię i nazwisko, dane szkoły, adres e-mail i numer telefonu. W razie wątpliwości należy dzwonić pod numer telefonu 504 048 453.

Serdecznie pozdrawiamy w imieniu organizatorów

prof. Ewa Jaskółowa
dr Magdalena Ochwat

Plakat do pobrania