28 czerwca 2024

Eksperymentowanie bez granic – Klub Młodego Odkrywcy „Odkrywczy Maczek” z Katowic na Pikniku Naukowym w Warszawie


W jakiej temperaturze zamarza ciepły lód? Jak bardzo można zmniejszyć obrazek, by nadal był czytelny? Ile różnych piramid można zbudować z zestawu kolorowych kubeczków? – „Odkrywczy Maczek” z Katowic wziął udział w największej w Europie imprezie plenerowej promującej naukę. Przygotowane przez siebie eksperymenty prezentował w gronie 11 Klubów Młodego Odkrywcy z Polski, Armenii, Gruzji, Rumunii i Ukrainy.

  1. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik – bo o nim mowa – jak co roku przyciągnął ponad 100 wystawców ze świata nauki. W tym wyjątkowym gronie znalazły się dzieci i młodzież działające w Klubach Młodego Odkrywcy (KMO) w Polsce i za granicą. Do Warszawy przyjechały: „Niutonki” z Kańczugi (woj. podkarpackie), „Odkrywczy Maczek” z Katowic, „Wulkan Pomysłów” i „Siarczki” z Krakowa, „Niutonki” z Puław, „Eksplorki” z Bukowy Wielkiej (woj. lubelskie), a także kluby z Ukrainy, Armenii, Gruzji i Rumunii. Wszyscy prezentowali doświadczenia i eksperymenty przygotowane według własnych pomysłów. Pracowali nad nimi przez ostatnie pół roku.

Klub Młodego Odkrywcy „Odkrywczy Maczek” działa w IV Liceum Ogólnokształcącym im. Generała Stanisława Maczka w Katowicach. Na 27. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik przygotował eksperymenty z różnych dziedzin nauki. Odwiedzający mogli ręcznie „rozpikselować” wydrukowane zdjęcie i sprawdzić, kiedy obrazek przestaje być czytelny. Sprawdzali, jak działa zjawisko „zamarzania”, czyli krystalizacji, octanu sodu. Budowali piramidę z kolorowych kubków zgodnie z ustalonymi wcześniej warunkami i przekonywali się, że w tej grze od początku muszą dobrze rozplanować układ elementów. Było dużo emocji, momentów zaskoczenia i zachwytów. I mnóstwo chętnych do sprawdzenia się w grze!

„Odkrywczy Maczek” wcześniej brał udział w podobnych imprezach na Śląsku. „Chodzimy na różne wydarzenia naukowe. Ostatnio byliśmy na pikniku naukowym w Chorzowie z innymi klubami ze Śląska.  Byliśmy też na Euro Science Open Forum w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach – wylicza klubowiczka Malwina. A jej kolega z klubu, Krzysztof, tak podsumowuje występy „Odkrywczego Maczka”: „Dobrze przećwiczyliśmy nasze doświadczenia, dlatego nie mamy za dużego problemu z przyjmowaniem większej liczby gości. Po prostu wiemy, co i jak mówić”.

Udział w Pikniku Naukowym to dla nich możliwość zaprezentowania swoich pasji na największej europejskiej imprezie plenerowej o tematyce naukowej. To także okazja do poznania klubowiczów i klubowiczek z innych krajów i kultur oraz budowania z nimi relacji w oparciu o podobne zainteresowania. Dzień przed Piknikiem klubowicze mogli się spotkać i bliżej poznać. Były dania regionalne z każdego kraju, wspólne eksperymentowanie, tańce i mnóstwo radości.

To jest nasz pierwszy wyjazd zagraniczny. Wspaniałe doświadczenie. Poznaliśmy ciekawych ludzi z innych krajów. Cieszymy się, że mogliśmy zobaczyć, co robią. Zaprzyjaźniliśmy się z ekipą z Rumunii.

Nikoloz, KMO z Gruzji

Dzięki temu, że jesteśmy w klubie, mogłyśmy przyjechać do Polski. Klub łączy ludzi o podobnych zainteresowaniach. Tu na Pikniku każdy jest zainteresowany nauką i eksperymentami. To wspaniałe być w tym środowisku.

Meline i Elen, KMO z Armenii

Rozmawialiśmy bardzo dużo po angielsku: o innych krajach, o naszych dotychczasowych doświadczeniach. Oni przyjechali do innego kraju, my przyjechaliśmy do innego miasta. Byliśmy w tym sami i dzięki temu się zżyliśmy.

Krzysztof, KMO „Odkrywczy Maczek” z Katowic

Przez stoiska KMO przewijały się setki zwiedzających – dzieci i dorosłych. Prezentowanie swoich doświadczeń, zachęcanie do aktywności, odpowiadanie na pytania i zadawanie własnych – to wszystko wymagało od klubowiczów olbrzymiego zaangażowania. Większość z nich nie brała wcześniej udziału w tak dużej imprezie. Mimo zmęczenia odczuwali dużą satysfakcję i dumę, że pokonali własne bariery i sprostali nowym wyzwaniom. Liczą, że w przyszłym roku znowu pojawią się na Pikniku Naukowym.

Dużo ludzi, dużo emocji. Każdy podchodzi i pyta: „A co to jest?”. Dzieciaki najczęściej pytają, są zainteresowane. Każdemu chcesz wyjaśnić, pokazać.

Julia, KMO z Ukrainy

Dzisiaj sobie udowodniłem, że mogę występować publicznie i mogę pracować z ludźmi. Na co dzień nie jestem pewny siebie. Zawsze się boję i stresuję. Ten Piknik, te pokazy stworzyły mi możliwość przepróbowania swojej pewności siebie i tego, jak mogę występować i prezentować się przed innymi.

Miłosz, KMO „Siarczki” z Krakowa

Kluby Młodego Odkrywcy to otwarta sieć edukacyjna, której celem jest umożliwienie dzieciom i młodzieży poznawanie świata nauki poprzez samodzielne doświadczanie, a także rozwijanie umiejętności takich jak komunikacja, współpraca, krytyczne myślenie czy rozwiązywanie problemów. Dziś w Polsce działa niemal 1000 takich klubów. Natomiast międzynarodowa sieć obejmuje Gruzję, Armenię, Ukrainę, Rumunię i Etiopię. O jej sile opowiada  Karen Martirosyan, opiekunka KMO z Armenii, w krótkim filmie Klub Młodego Odkrywcy – międzynarodowy fenomen: „To idea, dzięki której najmniejsza wioska może stać się centrum Wszechświata, a centrum Wszechświata zgromadzić tych, którzy mogą przynieść światu dobrobyt”. O tym, jak dołączyć do KMO, można przeczytać na stronie programu: www.kmo.org.pl.

Sieć KMO jest od kilkunastu lat koordynowana i rozwijana przez Centrum Nauki Kopernik przy wsparciu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Kopernik realizuje w ten sposób strategię popularyzowania nauki, aktywnego rozwijania sieci społeczności uczących się, integrowania różnorodnych grup, zachęcania dzieci i młodzieży do wzmacniania własnej sprawczości i samodzielności oraz uczenia się od siebie nawzajem.

Załączniki