4 kwietnia 2018

O symbolach narodowych i ceremoniale szkolnym na konferencjach w Siemianowicach Śląskich i Katowicach

26 i 28 marca 2018 r. w Siemianowicach Śląskich i Katowicach obyły się kolejne konferencje w ramach obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W konferencjach zorganizowanych przez Delegaturę w Bytomiu i Wydział Nadzoru Edukacji wzięło udział kilkuset dyrektorów i nauczycieli. Uczestnicy wysłuchali wykładu Romualda Kubiciela – historyka i heraldyka, dyrektora I Liceum Ogólnokształcącego w Bieruniu – na temat „Symbole narodowe i ceremoniał szkolny”.


W Katowicach uczniowie Technikum nr 8 zaprezentowali ceremoniał pocztu sztandarowego. Uczestnicy konferencji mieli również okazję zapoznać się z praktycznymi rozwiązaniami w zakresie kształtowania postaw patriotycznych w Przedszkolu nr 27 w Zabrzu, Miejskim Przedszkolu nr 93 w Katowicach oraz Zespole Szkół nr 7 w Tychach.
Z kolei w Siemianowickim Centrum Kultury zebrani zapoznali się z działalnością Stowarzyszenia na Rzecz Zabytków Fortyfikacji „Pro Fortalicium”, a o „Rekonstrukcji historycznej jako elemencie żywej lekcji historii w kontekście 100-lecia odzyskania niepodległości” opowiadał Arkadiusz Dominiec – pasjonat historii, członek Grupy Rekonstrukcji Historycznej „73 Pułk Piechoty”.
Olbrzymim uznaniem cieszył się występ dzieci z Przedszkola nr 18 w Siemianowicach Śląskich, a także przedstawienie uczniów Kawiarenki Literacko-Teatralnej „To i Owo” z siemianowickiego Zespołu Szkół nr 2.
Podczas konferencji przedstawiono również informacje na temat planowanych wydarzeń w ramach obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości organizowanych i realizowanych przez Kuratorium Oświaty w prowadzonej kampanii „Polska to jest wielka rzecz!”.