15 listopada 2022

Obchody Narodowego Święta Niepodległości z udziałem Śląskiej Kurator Oświaty

W tym roku obchodom Narodowego Święta Niepodległości towarzyszyły liczne wydarzenia, in. akcja „Niepodległa do hymnu!”, „Szkoła Do hymnu!, gry terenowe, koncerty, spotkania z artystami i autorami książek, filmy dokumentalne i reportaże, akcje w mediach społecznościowych.

Śląska Kurator Oświaty Urszula Bauer uczestniczyła w uroczystościach zorganizowanych z okazji 104. rocznicy odzyskania Niepodległości w Szkole Podstawowej nr 37 w Katowicach, gdzie w czasie uroczystej akademii, o godz. 11.11 odśpiewała wspólnie z uczniami i nauczycielami Hymn Polski.11 listopada Śląska Kurator Oświaty wzięła udział w rocznicowych obchodach Święta Niepodległości w Myszkowie, natomiast 13 listopada uczestniczyła w koncercie patriotycznym ,,Nie zabiorą Ci Ojczyzny, jeśli nosisz ją w sercu…”, który odbył się w kościele pw. św. Marii Magdaleny w Koziegłowach. Przed licznie zgromadzonymi gośćmi wystąpili: wokalistka, kompozytorka Katarzyna Moś, Grzegorz Rogut, Michał Kiepura oraz Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Pińczyc pod batutą dyrygenta Wojciecha Pompki.

11 listopada został ustalonym Świętem Niepodległości ustawą z 23 kwietnia 1937 r. Po raz pierwszy państwowe obchody Święta Niepodległości odbyły się w 1937 r., 19 lat po odzyskaniu niepodległości. Ostatnie państwowe obchody odzyskania niepodległości przed II wojną światową odbyły się w 1938 r., w 20. rocznicę odzyskania suwerenności państwowej. Po wojnie święto zostało zniesione przez komunistów. Dopiero w 1989 r. 11 listopada ogłoszono ponownie Świętem Niepodległości.

Rocznicowe obchody odzyskania Niepodległości to okazja do oddania hołdu wydarzeniach i bohaterom, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnym, niepodległym kraju.