17 marca 2023

„Śladami Powstania Styczniowego w Regionie Częstochowskim”

13 marca Śląska Kurator Oświaty Urszula Bauer uczestniczyła w uroczystości upamiętniającej 160.rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego, która odbyła się na Jasnej Górze. Organizatorami byli: Wojewoda Śląski, Oddział Okręgowy NBP w Katowicach i Śląski Kurator Oświaty. Uczestniczyli w niej przede wszystkim uczniowie i nauczyciele biorący udział w projekcie edukacyjnym dotyczącym wielkiego powstańczego zrywu z 1863 r. W czasie spotkania wyróżniono placówki, które uczestniczyły w projekcie.

Śląska Kurator Oświaty pogratulowała uczniom i nauczycielom twórczej inwencji, pomysłowości i ogromnego zaangażowania. – By przybliżyć historię Powstania Styczniowego, uczniowie przygotowali m.in. gry miejskie, terenowe, marszobiegi, w planach są biwaki harcerskie, konkursy od fotograficznego przez plastyczny, historyczny do literackiego, sadzenie Dębu Pamięci – wspomniała Śląska Kurator Oświaty. Przypomniała, że to powstanie było wyjątkowym zrywem, kiedy nie mając własnego państwa, Polacy stawili czoła największemu imperium w ówczesnej Europie. Polacy zamanifestowali, że chcą mieć swoje miejsce na mapie Europy, że chcą odzyskać godność jako naród.

W uroczystości uczestniczyła poseł do Parlamentu Europejskiego Jadwiga Wiśniewska. posłowie na Sejm RP: Lidia Burzyńska i Mariusz Trepka

Oprawę poetycko – muzyczną przygotowali nauczyciele oraz uczniowie I Liceum im. Juliusza Słowackiego w Częstochowie.