8 czerwca 2022

XII finał Wojewódzkiego Konkursu Edukacja regionalna w szkole – Proszę Was, pozostańcie wierni temu dziedzictwu… (Święty Jan Paweł II)

7 czerwca 2022 r. w Kompleksie Parkowo-Pałacowym w Koszęcinie odbył się XII finał Wojewódzkiego Konkursu Edukacja regionalna w szkole Proszę Was pozostańcie wierni temu dziedzictwu… (Święty Jan Paweł II).

Konkurs realizowany nieprzerwanie od 2009 r. adresowany jest do przedszkoli/szkół z terenu woj. śląskiego, które realizują działania w zakresie edukacji regionalnej.

W tegorocznej edycji konkursu udział wzięły 72 szkoły i przedszkola z województwa śląskiego, co przekłada się na udział około 500 uczniów. Motywem przewodnim tej edycji konkursu było hasło: „Region – Ludzie Natura”. Zadania konkursowe  tegorocznej edycji na wszystkich etapach związane były z przyrodą. Projekt konkursowy nosił tytuł „Zielony Śląsk” – poznajemy skarby natury województwa śląskiego, poznajemy zieloną „śląskość”.

Projekt miał charakter interdyscyplinarny. Jego realizacja wymagała od uczestników obszernej wiedzy i licznych umiejętności z różnych dyscyplin naukowych.

Konkurs ma złożoną formułę i przebiega trzyetapowo. W pierwszym etapie uczestnicy przygotowują sprawozdanie i prezentację z prowadzonych działań w przedszkolu/szkole w zakresie edukacji regionalnej w co najmniej ostatnich dwóch latach szkolnych.

Drugi etap obejmował wykonanie pracy konkursowej i podsumowanie projektu w formie sprawozdania. Etap trzeci, finał w Koszęcinie przebiega w formie bezpośrednich potyczek i składa się z dwóch części: prezentacji artystycznych i gry terenowej sprawdzającej wiedzę ze wskazanego zakresu dotyczącego przyrody województwa śląskiego, w tym: parków krajobrazowych województwa śląskiego, zwierząt i drzew występujących w województwie śląskim. W bezpośrednich potyczkach udział bierze po 5 przedszkoli/ szkół w każdej kategorii.

Wszyscy uczestnicy konkursu mieli również okazję wziąć udział w warsztatach organizowanych przez pracowników Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”.

 

Wyniki Konkursu:

I miejsce Miejskie Przedszkole nr 42 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 11w Katowicach
II miejsce Przedszkole im. Władysława Pieronka w Radziechowach
III miejsce Miejskie Przedszkole nr 42 w Częstochowie
IV miejsce Przedszkole Publiczne nr 9 im. Baśniowej Krainy w Czeladzi
V miejsce Przedszkole Miejskie nr 32 w Bytomiu

 

Kategoria II: uczniowie szkół podstawowych
I miejsce Szkoła Podstawowa im. Zofii Kossak w Pierśćcu
II miejsce Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika we Wrzosowej
III miejsce Szkoła Podstawowa nr 22 im. Jana Stefana Dworakaw Rudzie Śląskiej
IV miejsce Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 3 w Tarnowskich Górach
V miejsce Szkoła Podstawowa nr 19 w Rybniku

 

Kategoria III: uczniowie szkół ponadpodstawowych
I miejsce Zespół Szkół nr 1 im. Gustawa Morcinka w Tychach
II miejsce Zespół Szkół nr 1 w Piekarach Śląskich
III miejsce Technikum nr 15 im. Tomasza Klenczara w Katowicach
IV miejsce Zespół Szkół Technicznych w Rybniku
V miejsce Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Siemianowicach Śląskich

 

Kolejna edycja konkursu już za rok. Tegorocznym zwycięzcom gratulujemy, a wszystkich serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie w przyszłym roku!