15 lutego 2023

Warsztaty online w Zespole Szkół nr 1 im. Jana Kilińskiego w Kłobucku w ramach projektu Ekonomia+ realizowanego w programie edukacji ekonomicznej

6 lutego 2023 roku młodzież o sportowych zainteresowaniach z klas II TE/TL oraz III TEG Zespołu Szkół Nr 1 im. Jana Kilińskiego w Kłobucku wzięła udział w trzygodzinnym warsztatach online za pośrednictwem komunikatora Zoom projektu Ekonomia+, realizowanego przez Krajowe Zrzeszenie Ludowe Zespoły Sportowe wspólnie z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej.

Warsztaty miały pokazać uczniom-sportowcom, jak podstawy ekonomii pomagają w zrozumieniu sposobu funkcjonowania nowoczesnego sportu. Autor często nawiązywał do historii i idei sportu ukazując aspekty przyczynowo-skutkowe przemian. Podczas spotkania, młodzież zwiększyła swoją świadomość w zakresie podstawowych pojęć ekonomicznych, takich jak monopol, kryzys, neoliberalizm, kapitalizm, socjalizm, keynesizm, popyt, pieniądz.

Prowadzący, w ciekawy i przystępny sposób starał się budować świadomość ekonomiczną  uczestników projektu, przybliżając im historię myśli ekonomicznej, sylwetki znanych ekonomistów oraz przytaczając przykłady ze świata sportu. Młodzież miała możliwość posłuchać, jaką rolę w przedsięwzięciach sportowych odgrywa współczesna ekonomia, z którą stykamy się na co dzień.

Na początku i na końcu spotkania, przeprowadzona została ankieta, której celem było zweryfikowanie poziomu wiedzy ekonomicznej uczestników z omawianej podczas dzisiejszego spotkania tematyki oraz jaki jej wzrost nastąpił po warsztatach.

Miłym podsumowaniem projektu okazało się losowanie spośród uczestników karty podarunkowej do sklepu sportowego 4F, piłki siatkowej, koszykowej i nożnej oraz zestawu do tenisa stołowego. Ponadto wszyscy otrzymali upominki, które wręczali Naczelnik Oświaty i Sportu Starostwa Powiatowego w Kłobucku Joanna Kulejewska, Dyrektor Szkoły Jacek Rudzki, wychowawczynie klas ekonomicznych, informatyk oraz członek zarządu Śląskiego Zrzeszenia LZS. Po warsztatach refleksjami ,,na gorąco” młodzież dzieliła się przy degustacji smacznych rogalików i faworków, przygotowanych przez klasy gastronomiczne.

Spotkanie poprowadził  ekonomista, który obecnie związany jest z portalem Salon24.pl. Jego felietony ukazują się także w Interii, Super Expressie czy Dzienniku Gazecie Prawnej. Jest on autorem czterech książek o tematyce ekonomicznej oraz laureatem najbardziej prestiżowych nagród dziennikarskich w Polsce: Grand Press, Nagrody im. Władysława Grabskiego czy Nagrody im. Dariusza Fikusa. Jest również wykładowcą ekonomii w Collegium Civitas.

Źródło: Zespół Szkół nr 1 im. Jana Kilińskiego w Kłobucku