Każda organizacja lub instytucja, która chce zaangażować się w Projekty Wolontariatu, musi posiadać Znak Jakości.
Znak jakości to poświadczenie, że dana organizacja może i chce realizować wysokiej jakości działania solidarnościowe zgodnie z zasadami, celami i standardami jakości Europejskiego Korpusu Solidarności. Uzyskanie znaku jakości jest warunkiem wstępnym uczestnictwa w działaniach wolontariackich.
Istnieją trzy rodzaje znaku jakości w zależności od roli lub ról, jakie organizacja chce odgrywać w procesie:
▪ rola organizacji przyjmującej – obejmuje pełen zakres działań powiązanych z przyjmowaniem uczestnika, w tym przygotowanie programu zajęć danej osoby młodej i zapewnienie uczestnikowi wskazówek i wsparcia na wszystkich etapach projektu w stosownych przypadkach.
▪ rola organizacji wspierającej – obejmuje wspieranie, przygotowanie lub szkolenie uczestników przed wyjazdem, mediację między nimi i organizacjami przyjmującymi lub zapewnianie uczestnikom wsparcia po powrocie po zrealizowaniu działania.
▪ rola wiodąca – dla organizacji, które ubiegają się o przyznanie dotacji, zarządzają działaniami wolontariackimi i je koordynują. Ta rola nie może zostać przyznana niezależnie; aby móc odgrywać rolę wiodącą, organizacje muszą posiadać znak jakości organizacji przyjmującej lub wspierającej.
Wymogi, które należy spełnić, aby uzyskać znak jakości, różnią się w zależności od rodzaju znaku jakości, o który organizacja się ubiega. Znak jakości przyznawany jest w wyniku sprawiedliwego i przejrzystego procesu wyboru prowadzonego przez agencje narodowe, obejmującego trzy główne etapy: złożenie wniosku o przyznanie znaku jakości, ocenę wniosku i przyznanie znaku. Wnioski o przyznanie znaku jakości można składać stale, tj. w dowolnym momencie. Wnioski są oceniane przez agencję narodową pod kątem kryteriów kwalifikowalności, kryteriów wyłączających oraz kryteriów przyznawania znaku jakości (więcej informacji na temat tego ostatniego rodzaju kryteriów znajduje się w części E Przewodnika). Agencja narodowa może organizować wizyty monitorujące, kontrole formalne lub inne działania, aby ocenić zdolność organizacji kandydującej do przestrzegania uzgodnionych standardów jakości oraz zapewnienia wsparcia. Kontrole formalne mogą mieć formę kontroli dokumentacji lub wizyt w organizacji.
Znak jakości przyznaje się na cały czas trwania okresu programowania pod warunkiem stałego spełniania wymogów.
Aby ułatwić znalezienie partnerów, profile wszystkich organizacji posiadających znak jakości są publikowane w bazie organizacji, którym przyznano znak jakości. Po otrzymaniu znaku jakości organizacje uzyskują dostęp do portalu Europejskiego Korpusu Solidarności, na którym zachęca się je do publikowania informacji o działaniach wolontariackich, do których szukają uczestników. W celu wyszukania potencjalnych uczestników organizacje muszą skorzystać z bazy portalu Europejskiego Korpusu Solidarności.