16 stycznia 2023

Poznaj nasze zawody: Technikum nr 18 w Zespole Szkół Poligraficzno-Mechanicznych im. Armii Krajowej w Katowicach

Poznaj nasze zawody: Technikum nr 18 w Zespole Szkół Poligraficzno-Mechanicznych im. Armii Krajowej w Katowicach

Technik grafiki i poligrafii cyfrowej (Technikum nr 18)

Do zadań technika grafiki i poligrafii cyfrowej należy m.in. przygotowywanie materiałów do druku. Osoba taka musi dobrze znać się na obsłudze programów graficznych oraz na budowie maszyn drukarskich działających w środowisku cyfrowym. Podczas nauki duży nacisk kładzie się na obsługę nowoczesnego oprogramowania w zakresie grafiki 2D oraz 3D m.in. Adobe Photoshop, Adobe Ilustrator, InDesign. Niezwykle istotną kwestią jest fakt, że uczniowie naszej szkoły otrzymują na subskrypcję oprogramowania firmy Adobe, z którego mogą korzystać na warsztatach szkolnych i w prywatnych domach. Technik grafiki i poligrafii cyfrowej przygotowuje i opracowuje różnego rodzaju projekty graficzne o charakterze informacyjnym i reklamowym. Efekt pracy technika grafiki i poligrafii cyfrowej może przybrać postać reklamy w prasie, telewizji, internecie, mediach społecznościowych lub na tzw. billboardach. Uczeń tej specjalizacji zajmuje się również opracowywaniem książek, folderów, ulotek, plakatów itp. Reprezentanci zawodu zajmują się projektowaniem opakowań, etykiet na opakowania, materiałów reklamowych i wizytówek.

Technik informatyk (Technikum nr 18)

W naszej szkole kształcimy specjalistów administrowania sieciami i serwerami sieciowymi, fachowców naprawiających sprzęt komputerowy oraz uczymy umiejętności tworzenia grafiki komputerowej i projektowania stron internetowych. Zawód technik informatyk umożliwia podjęcie pracy na wielu stanowiskach. Kształcąc w tym zawodzie bierzemy pod uwagę potrzeby regionalnego rynku i zainteresowania uczniów. Pomimo dużej liczby informatyków, potrzeby w tej dziedzinie wciąż się zwiększają. W każdym urzędzie, sklepie, zakładzie pracy, w bankach czy różnych firmach znajdują się komputery i w związku z tym rośnie zapotrzebowanie na specjalistów posiadających wiedzę informatyczną. Absolwenci naszej szkoły będą również przygotowani do prowadzenia własnej działalności gospodarczej prowadząc firmy serwisowe, programistyczne i outsourcingowe.

Technik mechatronik (Technikum nr 18)

Zawód technik mechatronik jest zawodem interdyscyplinarnym składającym się z technologii mechanicznej, elektrotechniki, elektroniki i informatyki, umożliwia realizację kariery zawodowej na wielu stanowiskach pracy. Nasza szkoła kształcąc w tym zawodzie współpracuje z firmą Kolbus – światowym liderem w produkcji maszyn introligatorskich. Zapotrzebowanie na pracowników w tym zawodzie jest ogromne. Zależnie od wybranej dziedziny można znaleźć zatrudnienie na stanowisku serwisanta maszyn, diagnosty czy operatora obrabiarek CNC. Absolwenci naszej szkoły będą również przygotowani do prowadzenia własnej działalności gospodarczej w zakresie prowadzenia firm serwisowych, programistycznych oraz outsourcingowych. Kształcimy specjalistów, zwłaszcza w dziedzinach montażu, naprawy i konserwacji maszyn mechatronicznych, programowania PLC i administrowania sieciami CAN.

Technik procesów drukowania (Technikum nr 18)

Technik procesów drukowania to fachowiec, który zajmuje się obsługą wszystkich maszyn i urządzeń drukujących (w tym nowoczesnych maszyn cyfrowych) używanych w procesie drukowania. Do jego obowiązków należą, m.in.: czynności przygotowawcze do drukowania, nadzór nad drukowaniem nakładu, obsługa maszyn drukujących, analiza i kontrola procesu technologicznego i gotowej produkcji poligraficznej. A to wszystko przy wykorzystaniu najnowocześniejszych zdobyczy techniki, tj. cyfrowe zarządzanie procesem drukowania, obsługa maszyny drukującej z panelu dotykowego, automatyzacja czynności związanych z obsługą maszyny, i in. Nasza Szkoła posiada warsztaty wyposażone w światowej klasy nowoczesną maszynę drukującą firmy KBA oraz inny nowoczesny sprzęt zapewniając praktykę zawodową i kształcenie na najwyższym światowym poziomie. Ponadto współpracujemy w zakresie kształcenia, ale także i zatrudniania naszych absolwentów m.in. z amerykańskim koncernem RR Donnelley czy rodzimą Agorą.

Technik procesów introligatorskich (Technikum nr 18)

Technik procesów introligatorskich to fachowiec, który wykonuje oprawy książek przy pomocy narzędzi i urządzeń introligatorskich. Do jego zadań należy również ręczne lub maszynowe wykonywanie wyrobów introligatorskich o specjalnym przeznaczeniu np.: klasery i opakowania, ozdobne futerały, a także zabezpieczanie starodruków, zniszczonych kart i opraw książek. Obsługuje nowoczesne urządzenia i linie potokowe. Analizuje i kontroluje proces technologiczny i gotową produkcję poligraficzną. A to wszystko przy wykorzystaniu najnowocześniejszych zdobyczy techniki, tj. cyfrowe zarządzanie procesem introligatorskim, obsługa urządzeń introligatorskich z panelu dotykowego, automatyzacja czynności związanych z obsługą maszyny, i in. Nasza szkoła posiada warsztaty wyposażone w światowej klasy nowoczesne urządzenia introligatorskie firm Nagai, Horizon i inne zapewniając praktykę zawodową i kształcenie na najwyższym światowym poziomie.

Technik reklamy (Technikum nr 18)

Technik reklamy to osoba, która organizuje oraz prowadzi sprzedaż produktów i usług reklamowych, a także prowadzi kampanie reklamowe. Ponadto, projektuje oraz wykonuje produkty reklamowe. Specjalista tej dziedziny pozyskuje klientów, buduje grypy docelowe, prowadzi i interpretuje badania rynkowe. Zakres jego pracy jest wyjątkowo szeroki. Środowisko jego pracy to szeroko pojęte media zarówno tradycyjne (telewizja, radio, prasa) jak i cyfrowe (media społecznościowe i cała przestrzeń Internetu). Efekty jego pracy zobaczysz również na ulicach naszych miast spoglądając na różnego rodzaju reklamy outdoorowe czyli np. billboardy, citylighty i inne reklamy wielkoformatowe. Techników reklamy uczymy marketingu, podstaw psychologii i pracy z narzędziami cyfrowymi służącymi do wytwarzania produktów reklamowych. Kształtujemy umiejętności plastyczne i wrażliwość estetyczną ponieważ rozumiemy jak te kompetencje wpływają na ostateczny efekt produktu reklamowego.

Zespół Szkół Poligraficzno-Mechanicznych im. Armii Krajowej

ul. Armii Krajowej 84, 40-671 Katowice

Telefony: Sekretariat szkoły: 32 202 84 63, Sekretariat warsztatów szkolnych: 32 252 54 35

E-mail: Sekretariat szkoły: sekretariat@zspm.pl , Sekretariat warsztatów szkolnych: warsztaty@zspm.pl

Strona: www.zspm.pl

Źródło: Zespół Szkół Poligraficzno-Mechanicznych im. Armii Krajowej w Katowicach