17 maja 2024

Nowe obowiązki dla organizatorów wypoczynku dzieci i młodzieży

 


Kuratorium Oświaty w Katowicach przypomina, że 15 lutego 2024 r. weszły w życie przepisy wprowadzające standardy ochrony małoletnich przed przemocą. Organizatorzy wypoczynku dzieci i młodzieży mają 6 miesięcy na ich wdrożenie – czyli do 15 sierpnia 2024 r.

Zmiany dotyczą także szerszego niż dotychczas obowiązku weryfikacji kadry w Krajowym Rejestrze Karnym. Obowiązek dotyczy nie tylko obywateli Polski, ale także obcokrajowców, którzy chcą rozpocząć pracę z dziećmi i młodzieżą. Za niedopełnienie obowiązków ustawodawca przewidział sankcje karne.

Szczegóły w ustawie z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością
na tle seksualnym i ochronie małoletnich (Dz. U. z 2024 r. poz. 560
).

Kuratorium Oświaty przypomina również o obowiązkach wynikających z ustawy z dnia 13 maja 2016 r.
o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym (Dz. U. z 2024 poz.560 r.), Zgodnie
z art. 21 ustawy z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym przed nawiązaniem z osobą stosunku pracy lub przed dopuszczeniem osoby do innej działalności związanej z wychowaniem, edukacją, wypoczynkiem, leczeniem małoletnich lub z opieką nad nimi pracodawcy lub inni organizatorzy w zakresie takiej działalności są obowiązani do uzyskania informacji, czy dane tej osoby są zamieszczone w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym (RSTPS) z dostępem ograniczonym. Obowiązek ten jest konieczny także w przypadku podejmowania współpracy np. w ramach wolontariatu, w zakresie działalności związanej z krajoznawstwem i turystyką czy profilaktyką i opieką zdrowotną nad dziećmi i młodzieżą, zajęciami dodatkowymi w placówkach oświatowych oraz instytucjach kultury. Zgodnie z art. 23 ustawy dopuszczenie osoby do pracy lub innej działalności opisanej powyżej bez uzyskania informacji z RSPTS stanowi wykroczenie i podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny nie niższej niż 1000 zł.

W celu uzyskania informacji z Rejestru z dostępem ograniczonym przygotowanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości należy:

1) Założyć na stronie internetowej www.rps.ms.gov.pl lub pod linkiem:

https://rps.ms.gov.pl/pl-PL/Public#/ konto użytkownika instytucjonalnego

2) Przesłać pisemne zgłoszenie utworzenia konta do Biura Informacyjnego Krajowego Rejestru Karnego (BI KRK).

3) Po aktywowaniu konta przez BI KRK należy wygenerować pytanie do Systemu RSPTS, które należy opatrzyć kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP. Informacje uzyskane z RSPTS udostępniane są w sposób umożliwiający sporządzenie z nich wydruku. Strona www.rps.ms.gov.pl umożliwia sprawdzenie autentyczności wydruku informacji z RSPTS. Mając na uwadze poprawę bezpieczeństwa dzieci i młodzieży, prosimy o realizację obowiązku wynikającego z przepisów.

Więcej informacji na temat wypoczynku dzieci i młodzieży znajduje się na stronie internetowej:  www.gov.pl/web/edukacja/wypoczynek

Baza wypoczynku: wypoczynek.men.gov.pl

Przydatne materiały:

  1. ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty ( Dz. U. z 2022 r. poz.2230 ze zm.)
  2. rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 30 marca 2016 r. w sprawie wypoczynku dzieci
    i młodzieży (Dz. U. z 20216 r. poz.452 ze zm.)
  3. instrukcja rejestracji wypoczynku przez organizatorów dostępna na stronie https://wypoczynek.men.gov.pl/strona/Organizatorzy

Informujemy, że niedopuszczalne jest dokonywania zmian (wg potrzeb organizatora) na drukach, których wzory określają załączniki do rozporządzenia (karta kwalifikacyjna uczestnika, dziennik zajęć).